Bahçesiz Evde Oturanlar İçin Minyatür Bahçeler

cemree

=)=)
V.I.P
İnsandaki doğa özleminden mütevellit, betonarme yığınlarının arasında bile insan bir avuç toprak içerisinde harika bahçeler yaratabiliyor. Gerçek bir bahçedeki herşeyi bünyesinde barındıran bu minyatür bahçeleri, özellikle bahçesiz bir evde oturupta, hayalinde hep bu tür bir ev kuran bahçe aşıkları evinlerine ofislerine dekoratif bir aksesuar gibi yerleştirip, onların bakımlarını tıpkı gerçek bir bahçe gibi yapıp, bu özlemlerini bir nebze olsun dindirebilirler….

Minyatür Bahçede Hangi Bitkiler Var ?

Peki bu bahçelerin muhteviyatı nedir, yani içlerinde neler var ?… Bu miniminnacık bahçede ardıç, şimşir, Berberis ve mazı başta olmak üzere, Bonsai için uygun özelliklere sahip bitkiler kullanılıyor. Bunları da yer örtücüler, sedumlar ve minik yapraklı, çiçekli bitkiler destekliyor. Mobilyalar, bahçelerin en önemli parçalarından. Hepsi gerçek boyuttaki türlerinin birer özgün modeli gibi, son derece basit ve sadece olması gerektiği kadar detay içeriyor. Tüm mobilya modelleri ahşaptan yapılıyor. Hepsi tek tek elde kesilip, yapıştırılıyor ve suya dayanıklı özel renkli vernikler kullanılarak boyanıyor. Minyatür bahçeler, küçük siyah seramik kaplarda ya da biraz daha büyük bambu kaplarda hazırlanıyor. Bahçelerin hazırlanış süresi, büyüklüğüne ve kullanılan bitki türlerine göre değişiklik gösteriyor. Bahçelerin ahşap modellerle birlikte ana hatlarıyla hazırlanması birkaç günlük zaman dilimine yayılıyor. Ancak, bitkilerin kaplarına alışması, ağaçların arzu edilen forma kavuşması ve de istenilen görsel kaliteye ulaşmak haftalar alabiliyor.

Minyatür Bahçemizin Bakımı Nasıl Olacak ?

Minyatür bahçeler, her bahçe gibi bakım ve sevgi istiyor elbet. Üstelik onlar büyüklerine göre daha zahmetsiz. Çok özel bir bakım gerekmiyor. Sadece dikkatle yapılacak bir sulama ile bitkiler uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Ek olarak yapmak gereken şeyler, bahçenin çimlerini, yani yer örtücü bitkilerini uzadığında biçmek ve dilerseniz minik ağacınızın uzayan dallarını budamak. Bunlar da zaten insanı en çok mutlu eden detaylar. Emre Bey, el emeği ile yaptığı bu güzel bahçeleri internet üzerinden satıyor. Fiyatları da 70-200 TL arasında değişiyor. Ne dersiniz, sizce de sevdikleriniz için çok değişik bir hediye olmaz mı?

0fXPh.jpg

ySxr4.jpg

Zv2ct.jpg

b8eUj.jpg

pBek6.jpg

qFVPi.jpg

hgteb.jpg

oGcaK.jpg

KCEph.jpg

TT8xe.jpg

uDWmi.jpg

6nUMN.jpg

nKZvq.jpg

35O9i.jpg

3am01.jpg

PfxpO.jpg

mOtqh.jpg

cemree

=)=)
V.I.P
5p01J.jpg

lWzuc.jpg

o1bw7.jpg

OvYsR.jpg

uMLyW.jpg

mNhm2.jpg

eXPnd.jpg

kBEl5.jpg

dXu4U.jpg

XE6pc.jpg

3rAdJ.jpg

X7zxO.jpg

qnZiI.jpg

TrlaF.jpg

kpPvU.jpg

Bunlardan 1 tanede ben yapıcam ve ne kadar maal ettiğimi fotoğraflarla birlikte sizlerle paylaşıcam bakalım sonuç ne olacak :kik

cemree

=)=)
V.I.P
Hiç bir şey değilde şu ağaçlar çok pahalı ya :kik bende kendime minyatür bir çam aldım dekorunu da halledip sizlere sunucam :kik

DeNiZ-

Forumun Delisi =)
Bunlar çok güzel güzel olmasına da emek istiyor. Ben sabredemem öyle. He dedim mi oluverecek :v
Elbette sahip olmak isterdim böyle bir minyatür bahçeye :)