Bahçelerde Börülce Oyunu

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Bahçelerde Börülce Oyunu

Batı Trakya'nın İskeçe (Ksanthi) şehrinde ve aynı zamanda ova ve yaka köylerinde kızların kendi söyledikleri türkünün ritmine veya seyirciler tarafından verilen darbuka ile alkış ritmine uyarak sergiledikleri bir karşılama oyunudur.

Oyunun diziliş şekli:

Bu oyunda kızlar karşılıklı iki şerit halinde uzun ve geniş bir koridor oluştururlar.

Oyunun hareket analizi (adımlaması):
Koridoru oluşturan her iki şerit yüz yüze gelecek şekilde beş adım öne ve beş adım (bakış yönü değişmeden) geriye doğru gider. Belirli bir tekrardan sonra komut (bakış yönü değişmeden) geriye doğru gider. Belirli bir tekrardan sonra komut ile kendi eksenlerinde sağdan ve soldan dönüş yaparlar, ardından beş adım geri, beş adım öne giderek yani bir önceki adımlama şeklini türkünün bitimine kadar tekrar ederler. (dönüşler 360 derece olmalı)

Figürün analizi:
Bu oyunun figürüne girmeden önce kızlar ayaklarını bitişik vaziyete getirir ve türkünün başlaması ile sağ ayak sol ayağın bilek hizasına gelecek şekilde kaldırılır, sağ ayağın pençesi üzerine bas 1. adım, ardından sol ayağı sağ ayağın bilek hizasına gelecek şekilde kaldırılır, sol ayağın pençesi üzerinde bas 2. adım sağ ayak sol ayağın bilek hizasına gelecek şekilde kaldırılır, sağ ayağın pençesi üzerine bas 3. adım, ardından sol ayağı sağ ayağın bilek hizasına gelecek şekilde kaldırılır, sol ayağın pençesi üzerine bas 4. adım, çift es geç 5. adım.

İkinci aşmasında ise sol kaldır sol bas 1 sağ kaldır sağ bas 2 sol kaldır sol bas 3 sağ bas 4 çift ayak es geç 5. Yani sağ 2,3,4* 5 sol 2,3,4* 5 sağ 2,3,4* 5 ..... gibi devam eder.

Kollar duruşu ile hareketi ise; kollar dirsekten bükük yere paralel, bilekler ise avuç içleri bir birine bakacak ve parmak uçlarını rahatça çatlatabilecek şekilde durur. Kollar adımlama esnasında ise sağ ayak hareket edince sola, sol ayak hareket edince sağa doğru sallanır, es geçişte ise bulunduğu yönde bir yaylanma olur ve aynı zamanda parmak uçları ile ritim tutulur.

Dönüşler ise sağ taraftan iken sol ayak ile girilir, sol taraftan iken sağ ayakla girilir. Yani sağ taraftan ise sol, sağ, sol, sağ, es geç, sol taraftan ise sağ, sol, sağ, sol, es geç şeklinde olur.

TÜRKÜSÜ

Bahçelerde börülce oynar gelin görümce
Oynasınlar bakalım bir araya gelince

Bahçelerde börülce oynar gelin görümce

Şıptaralelli yar elli yar aman

Bahçelerde erelti oynarlar iki elti

Bahçelerde erelti oynarlar iki elti