Baharda Aşk Neden Başkadır?

Papatya

V.I.P
V.I.P

Ayşegül Denizci, mutluluk veren serotonin hormonunun ilkbaharda yükselişe geçtiğini ve beynimizin doğanın çağrısına uyarak aşık olmayı kolaylaştırdığını belirtti.

Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde daha kolay aşık oluyoruz. İlkbaharın gelişiyle doğa canlanırken, aşık olma duygusu da insanların içinde yeniden yeşeriyor.

İstanbul Psikiyatri Enstitüsü'nden Klinik Psikolog Ayşegül Denizci, ilkbahar mevsiminde neden daha kolay aşık olduğumuzu şu şekilde açıklıyor:

''Biyoritmimiz güneş ışığına duyarlıdır. İlkbaharla beraber daha fazla güneş ışığı alırız ve hormonlarımızda da değişimler meydana gelir. Mutluluk veren hormon serotonin yükselişe geçer. Bu sayede yaşamımızın olumlu yönlerine odaklanarak geleceğimize ait umut hissetmemiz kolaylaşır.

Havaların ısınmasıyla beraber adeta sırtımızda taşıdığımız yüklerden kurtulur ve kendimizi yaşamın telaşındaki ağır detaylardan özgürleşmiş hissederiz. Çekim hissetmemiz çabuklaşır. Beynimiz doğanın çağrısına uyarak aşık olmamızı kolaylaştırır. İçinde yaşadığımız kültürün de bu çağrıya olumlu bir etkisi vardır. İlkbaharla birlikte daha fazla dışarıya çıkarız. Dolayısıyla karşılaşma olanaklarımız da çoğalır. Bütün bunlar yalnızca siz kendinizi yeni bir aşka açık ve denemeye adım atma cesaretini hissediyorsanız gerçekleşebilir.''

İLkİm*

MaviKuş ~
Özel üye
Bir de baharın getirdiği ayrı bir neşe heyecan umut ne bileyim bissürü bişiler var ya :P oyüzden hayata olumsuz bakmayı bırakıyoruz belkide olumsuz enerji vermiyoruz cevremize ondandır :D

şahsen aşka çok uzak biri olarak şuan ki hayat enerjimle herkes noluyoruz oğluuum hooop kimi buldun modunda :D ama bahar geldiğinden böyleyim ben :P :D

vardır elbet gönül dagının bir mevsimi,papatyalarla taç yapan güzelleri;izler dururum bu baharda el ele gezen sevgilileri:D
merhaba dostlar ....

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
baharın hangi bahar olduğuna bağlı:)
ben sonbaharcıyımdır:)
ilbahardakşi börtü böceğe inanmayın kandırır:)