Bahar Alerjinizle Mücadele Edin

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Bahar ayları yaklaşınca birçok kişinin ortak derdi bahar alerjileri oluyor. Gözlerde yanma, burun tıkanıklığı ve akıntısı, hapşırık gibi belirtilerle anlaşılabilecek bahar alerjisiyle başa çıkmak için hayatınızda bazı şeyleri değiştirmeniz gerekiyor. İşte bahar alerjisiyle baş etmenin yolları:

Bahar alerjisi probleminde en etkin alerjen maddelerden biri polendir. Bu nedenle özellikle polenlerin en çok uçuştuğu saatlerde dışarı çıkmayın. Çıkmanız gerekirse de burnunuzu ve ağzınızı kapatmak için bir maske takabilirsiniz.

72430


Yine polenlerden kaçınmak için evde kapı ve pencereleri kapalı tutun. Açık pencere ve kapılardan eve rahatlıkla polen girebilir. Vantilatör, klima gibi serinleticileri tercih etmeye çalışın. Klima tercih edecekseniz, polen filtreli olan modeller bahar alerjisi problemi için kullanışlıdır. Klimaların filtrelerini de sık sık temizleyin ve içinde toz birikmesini önleyin.

Kıyafetlerde ve saçlarda da polen ve toz birikebilir. Saçlarnızı gün aşırı yıkamak polenden arınmaları için yeterli olacaktır. Kıyafetlerinizi ise uyuduğunuz odada değil başka bir odada çıkarmaya özen gösterin. Kıyafetlerde biriken polenler, onları çıkarırken etrafa yayılabilir.

Sıvı tüketmeye özen gösterin. Bahar aylarında su tüketimi hem vücudunuzun su dengesini daha iyi korumanıza yardımcı olacak hem de burunda mukus üretimini arttıracağı için rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bulunduğunuz ortamın nem oranı konusunda dikkatli olun. Eğer havası çok kuru bir odada yatıyorsanız bahar alerjisiyle gelen burun tıkanıklığı problemi daha da dayanılmaz olacaktır. Bu konuda buhar makinelerini tercih edebilirsiniz.

Burnunuzu sık sık temizleyin. Böylece burnunuzun içerisinde birikmiş olabilecek tüm maddelerden kurtulursunuz. Burun temizliğini de mendille değil, burnunuza su çekerek yapın. Mendille burun temizlemek kanama ya da kulaklarda tıkanmaya yol açabilir.

Sigaradan uzak durun. Sigara, bahar alerjisinde görülen problemleri daha da kötü hale getirir.

Alerji probleminiz için doktora başvurun. Alerjen madde testi ile alerjinizi neyin tetiklediğini öğrenebilir ve özellikle bu alerjen maddeye karşı daha dikkatli olabilirsiniz. Doktorun önerebileceği ilaçlar, alerji problemini tedavi etmese de etkilerini azaltma konusunda size yardımcı olabilir.
 
Top