Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Kuvvetlendirebiliriniz?

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Bağışıklık sisteminizdeki zayıflama sizin daha çabuk hastalanmanıza neden olur. Bu nedenden dolayı bağışıklık sizteminizi güçlendirecek bir kaç öneriyi bu konuda bulabilirsiniz.

1. Diyetinize Dikkat Edin


İyi bir diyetin önemini hepimiz biliriz. İyi bir diyet iyi sağlık anlamına gelir. Ancak bunu bazen sadece kendimizi kötü hissettiğimizde, rahatsız olduğumuzda hatırlarız. Her zaman çeşitlilik içeren ve dengeli bir diyete sahip olmamız gerekir. Diyetinizin bolca meyve, sebze, yağsız protein içermesi ve aşırı şeker, yağ ve alkol içermemesi gerekir. Turunçgiller sağlığınız açısından çok yararlıdır. Bu nedenle bolca portakal, mandalina, papaya, üzüm, domates ve benzerlerini tüketmeyi ihmal etmeyin.

2. Yeterli Uyku

Dinlendirici olan ve vücudunuz açısından onarıcı bir uyku çekmeniz gerekir. Bu bağışıklık sisteminizin kuvvetini muhafaza etmek ve ayrıca enerjinizi geri kazanmak ve böylece gerekli işlevleri yerine getirmek açısından önemlidir. Uykusuzluk ve sizin iyi bir uyku çekmenize engel diğer durumlar sağlığınızın düşmanlarıdır.

3. Hijyen ve Temizlik

Hepimiz hijyenin öneminin farkındayız, ancak bazen tembellik ederiz. Yemek yemeden önce, evcil hayvanlara dokunduktan sonra ve işten eve döndüğünüzde ellerinizi yıkamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Ayrıca tükettiğiniz gıdaların temizliği de önemlidir. Örneğin pişireceğiniz sebzeleri iyice yıkamanız gerekir. Onların özellikle üzerlerinde yer alabilecek tüm artıklardan arındırıldığından emin olun. Bu bağışıklık sisteminizi korumak açısından çok önemlidir.

4. Stresle Başa Çıkma

Stres sadece bir duygu olmakla kalmamaktadır. Bu kronik bir biçim alırsa ciddi sorunlara neden olabilir. Vücudunuzda toksinler birikir, bağışıklık sisteminiz zayıflar ve hastalanmanıza neden olur. Onun için, önceliklerinizi belirleyin, kendinizi sevmeyi öğrenin, kendiniz için zaman ayırın.
 
Top