• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Badem budama...

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
İKTİDAR partisi üye ve sempatizanlarını bundan 11 yıl önce "Milli Görüş Gömleği"ni çıkardıklarında bir anda kesilen sakallarından tanımıştık. Büyük bir bölümü o dönemde kendilerini bu şekilde diğerlerinden ayırıyor; belli ediyordu.
İktidarları boyunca İslami cenahtan farklı bir portre çizdiler.
Amerika tarafından icat edilen "Protestan İslam" yani bizdeki adıyla "Ilımlı İslam"ın gereklerini yerine getirdiler. İslam ile ilgisi sadece "Haram-helal" söylemlerinden öte geçmeyen bu yapının yolsuzluk hadiseleri baş gösterince; çok yapılı iktidar partisinin içerisindeki unsurlarda yeni bir değişim baş gösterdi.
Sakallar gittikten sonra onlarla özdeşleşen "badem bıyıkların" kesilmeye başlandığını gözlemledim.
Parti içindeki cemaatçi yapı ve bazı farklı unsurlar bir anda bu işten sıyrılmanın çözümü olarak bıyıkları kesmeyi icat etti.
Dayanamadım evvelden beri tanıdığım alt düzey bir bürokrata sordum.
"Yahu niye kestin bıyıkları?"
Önce lafı eveledi, geveledi. Cevap vermek istemedi. Sonra dedi ki, "Yahu insanlar şu hadiselerden sonra garip garip bakar oldu yüzüme. Bıyıklardan tanıyorlar, anlıyorlar siyasetimizi. Sakal da bırakamıyoruz yönetmelik gereği kökünden kestim gitti!"
Peki dedim, "Ya siyaset? Onu da kökünden kestin mi? Yok dedi yukardan başka duyumlar var. Bekleyeceğiz.."
Yukarısı dediği okyanusun ötesi.
Çok ısrar ettim söylemedi. "Sizde bekleyin" demekle yetindi.
Şimdilik badem budamaktan ibaretti, ama niyet ağacı kökünden sökmek belli...

Kaan Özbek