Ay'ın Karanlık Bir Yüzü Var mı?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Ay'ın Karanlık Bir Yüzü Var mı?

Evet, var. Ay ışığını Güneş’ten alır. Bu yüzden, tıpkı Dünya gibi, her an bir aydınlık gündüz yüzü, bir de karanlık gece yüzü vardır.

Yaygın bir hata: İnsanlar Ay’ın Dünya’ya bakmayan yüzüne karanlık yüz, derler. Fakat o elbette ki her zaman karanlık değildir.

Yeniay evresinde Ay az çok Güneş yönündedir. Dünya’ya bakan yarımküresi karanlık olsa da bakmayan yüzü tamamen aydınlıktır.

Dünya’dan Ay’ın sadece yakın yüzünü görürüz. Diğer yüzü Sovyet Luna 3 uzay aracı tarafından Ekim 1959’da fotoğraflanana dek görülmedi.

Ay ekseni etrafından dönmüyormuş gibi görünür ama aslında döner. Dönme süresi Dünya etrafındaki yörünge dönüş süresiyle birebir aynıdır.

Çoğu gezegenle uydusu “senkronize dönüşlüdür”. Neden: Ana gezegenin gelgitsel kuvvetleri, uydunun bir yüzü ona bakana dek dönüşe fren yapar.

Dünya’dan Ay yüzeyinin daima yarısını gördüğümüzü düşünebilirsiniz. Oysa %59’unu görürüz…

Ay’ın hızı eliptik yörüngesinden dolayı değişir. Ancak dönüşü sabittir. Sonuç: Dünya’dan bakınca Ay sallanıyormuş gibi görünür (“titreşme”).

Ay’ın iki yüzü arasındaki ana fark: Muhtemelen kabuk daha kalın olduğundan, uzak yüzünde volkanik düzlükler (Ay denizleri, maria) yoktur.

Uzak gelecekte Ay Dünya’nın kendi etrafında dönüşünü “frenleyecek”, Pluto ve Charon gibi Dünya’nın da hep aynı yüzü Ay’a dönük olacaktır.

Pink Floyd’un Ay’ın Karanlık Yüzü albümünün son sözleri: “Ay’ın karanlık yüzü diye bir şey yok.Gerçekte onun her yeri karanlık.” Doğru.
 
Top