Ay'da Neden Kraterler Var?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Ay'da Neden Kraterler Var?

Güneş sisteminde oluşum döneminden kalma pek çok yapıtaşı artığı vardır. Bunlar kayalık asteroit/buzlu kuyrukluyıldız formundadır.

4,55 milyar yıllık Güneş Sistemi tarihi boyunca atış alanı içindeki gezegen ve uydular, uzaydan gelen pek çok enkazla bombardıman edildiler.

Ay’ın kraterleri çarpışma izidir. İzleri (Dünya’daki gibi) silecek hava/yer hareketi olmadığından (yeni çarpışma bozmadıkça) öyle kaldılar.

Ay’daki kraterler göğün tarih kitabı gibidir. Onları okumayı öğrenirsek Dünya’nın gök cisimleriyle çarpışma tarihini de çözebiliriz.

En büyük çarpışmalar 3,8 milyar yıl önce Geç Dönem Ağır Bombardımanı sırasında gerçekleşti. Çarpışmalar öyle etkiliydi ki Ay kabuğunu deldi.

Lavlar yükselip “çarpışma havzalarını” doldurarak karanlık Ay denizi maria‘yı (Latince “deniz” anlamına gelen marie‘nin çoğulu) oluşturdu.

GDAB’ nin nedeni: Jüpiter ve Satürn’ün asteroit/kuyrukluyıldız kuşağını kışkırtıp Los Angeles büyüklüğünde cisimleri bize doğru göndermesi.

Yaklaşık 800m öce düşen Key West boyutundaki asteroitin oluşturduğu 93 km’lik Copernicus gibi bazı kraterler enkazlardan “ışınlar” yayarlar.

Dünya’daki kraterlerin çoğu silindi ama bazıları duruyor: MÖ yaklaşık 50.000’de ev kadar cisimlerin oluşturduğu 1,2 km’lik Arizona, Meteor Krateri.

Ve Chicxulub krateri: 180 km, kısmen deniz altında, Yukatan açıklarında. Oluşumu: 65 milyon yıl önce dinozorları öldüren 10 km’lik asteroit.
 
Top