Ayak Terlemesine Bitkisel Çözüm

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Ayak Terlemesi, kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Ayaklardaki terleme, istenmeyen ayak kokusu ile birlikte ayakta bakteri ve mantar oluşumuna neden olabilir.


Ayak terlemesi, hatta genel olarak terleme sempatik sinir sisteminin fazla çalışması ile meydana gelir. Bu da ter bezlerinin daha fazla çalışmasına neden olur.

Ayakların terlemesinden mütevellit koku ve mantar oluşumu önlemek için, ayak, çorap, ayakkabı temizliğine özen gösterilmeli. Ayaklar her gün yıkanıp, kurulanmalı ve talk pudrası ile pudralanmalı. Her gün temiz çorap giyilmeli. Ayakkabı temizlenerek iyi bir şekilde havalandırılmalı.

Ayrıca, bitkisel tedaviler ile ayak terlemesini önleyebilirsiniz.

Ayak Terlemesine Karşı Bitkisel Tedaviler :

* 4 su bardağı suya; 1 avuç ufalanmış meşe kabuğu konur. 20 dakika kaynatılır. Ayaklar, bu suda 15 dakika tutulur. Çoraplar da, bu suda yıkanır.

* Büyükçe bir kaba su doldurulur. Üzerine 1 avuç adaçayı ilave edilip, kaynatılır. Ilıdıktan sonra bu su ile ayak banyosu yapılır.

* 1 çay bardağı beyaz ispirtoyla 5 damla tentürdiyot konur. Karıştırılır. Bu su ile, ayak altları ovulur.

* Bir çorba kaşığı pudraya 7 damla kekik yağı damlatıp, ayaklarınızı ovun.

* 2 adet limon sıkılır. Suyu ile ayaklar iyice ovulur.

* 4 çorba kaşığı talk pudrasına; 2 gram (1 bıçak ucu) permanganat konur. İyice karıştırıldıktan sonra, sabah akşam ayak altlarına sürülür.Bu su ile, ayak altları ovulur.

* Kurutulmuş söğüt yaprağı ve yeşil ceviz kabuğu su içerisinde kaynatıldıktan sonra içerisine biraz sirke karıştırılarak ayaklar yıkanırsa ayak terlemesi sorununu çözebilirsiniz.

* Patatesleri su ile haşladıktan sonra suyu ile ayaklarınızı yıkayarak ayak terlemesi sorununu çözebilirsiniz
 
Top