Ayak Neden Şişer?

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Sistemik Nedenler : Yani vücudumuzun tümünü ilgilendiren sorunlar. Diyelim ki bir kişide böbrek rahatsızlığı, kalp rahatsızlığı varsa vücutta genel bir şişme olacağı için yer çekimi ile bu şişme, aşağı doğru akacağı için en çok ayaklar şişer.

Yüksek Tansiyon : Yüksek tansiyon aslında damar kılcalları üzerinde ve dolayısıyla böbreklerde soruna neden olur bu sorunlar vücuttan fazlalık sıvıların idrar yoluyla atılamamasına ve en sonunda da ayaklara vuran şişmelere neden olur.

Damar Tıkanıklığı : Bacaklarda seyreden damarların tıkanması kanın ayaklarda birikmesine ve bunun sonucun da ayak şişmesi durumuna neden olmaktadır. Bu duruma dikkat etmeniz çok önemlidir. Bacak damarlarınızda şişmelerle birlikte seyreden ayak şişmesi damar hastalıklarına işaret etmektedir.

Romatizmal Hastalıklar : Eklem iltihaplanması ayaklarda bileklerden başlayan şişliklere neden olur. Özellikle ayağın yere basmasıyla artan ani ve keskin ağrılarla kendini gösterir.

Hamilelik : Hamile insanların vücutları daha fazla sıvı üretir. Bu sıvının bebek için hayati önemi vardır. Aslında hamilelerde ayak şişmesi hamile insanlardaki uterusun damarlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Uzanarak şişliğin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durumdur.

Yanlış Ayakkabı Seçimi veya Burkulmalar :
Yüksek topuklu, ince burunlu ayakkabılar ile ayaklarımız travmaya uğrar, kemikler de şekil bozukluğu oluşur. Zaman içerisinde ise eklemler bozulur. Ayakların şişmesine neden olur.

Ayrıca; burkulmalarda, eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve etrafına dokular arası sıvı toplamaya başlar sonuç ta ayak şişmesi meydana gelir.

Yorgunluk : Sürekli oturan ya da sürekli ayakta duran kişilerin vücut sıvısı yavaş yavaş ayaklarda birikir ve zamanla ayak şişmesi oluşur.

Alerjik Nedenler : Herhangi bir nedenle meydana gelen her türlü alerjik hadise ayak şişmesine yol açabilir. Ayrıca bu bölgedeki ciltte meydana gelen iltihabi paraziter enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları da, şişme nedeni olabilir.

Ayak şişmeleri, eğer, hamilelik, yorgunluk, uzun seyahatler, burkulmalara bağlı gelişiyorsa normal kabul edilmektedir.

Ancak bu durumların dışında periyodik olarak şişen ayaklar bir takım tehlikelerin habercisi olabilir. Mutlaka doktora gidilmelidir.
 
Top