Ay Dünya'ya Çarparsa Ne Olur?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Ay Dünya'ya Çarparsa Ne Olur?

Pek çok Amerikan filminde gökyüzünden yağan meteorlar dünyayı cehenneme çevirir ve insanlar yaşamak için türlü yollar bulmak zorunda kalırlar. Bu tarz filmlerin bizi bu kadar etkilemesinin nedeni, uzayın, yani bilinmeyenin bizi korkutmasıdır. Peki, milyonlarca kilometre ötesinden değil, hemen yanı başımızdan böyle bir tehlike gelirse, yani ay dünyaya çarparsa ne olur?

Eğer şanslıysak ‘Dünyamızın düşmekte olan uydusu ve Güneş arasındaki konumu, diğer bir deyişle ayın evreleri açısından), kısa bir süre olağanüstü mehtaplar seyrederiz. Sonrasına gelince, yalnızca 10-20 km çaplı asteroit ya da kuyrukluyıldız çekirdeklerinin milyonlarca yıl önce dünyamızda yol açtığı yıkımları düşünecek olursanız, ortada yaşam diye bir şey kalmayacağını tahmin edebilirsiniz.

Böyle bir çarpışmanın olası etkisi, yaşama yok etmenin dışında gezegenimizin dönme ekseni ve hızında ve dolayısıyla yörünge hareketinde olağanüstü değişimler olarak kendini belli edebilir. Ancak, çok yoğun asteroit bombardımanına maruz kalmasına karşın Dünya çevresindeki yörüngesinde bilinen bir değişim göstermemiş olan Ay’ın, yörüngesinden herhangi bir nedenle çıkıp Dünyamıza çarpma olasılığı son derece küçüktür.
 
Top