Atatürk'ün baba evi bulundu!

Suskun

V.I.P
V.I.P
2eWWb4y.jpg

Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin doğup büyüdüğü ev bulundu.

Peki o ev şu an hangi ülke sınırlarında?

Makedonya'nın Jupa ilçesine bağlı Kocacık köyünde bulunan yıkık ev, Kültür Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek
Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin doğup büyüdüğü ev; Kültür Bakanlığı'nın yoğun girişim ve çalışmaları sonucu Makedonya Kocacık köyünde bulundu. Makedonya'nın Jupa İlçesi'ne bağlı Kocacık köyü, Üsküp'e 180 kilometre mesafede bulunuyor. Uzun uğraşlardan sonra ortaya çıkartılan ve sadece temeli bulunan Ata'nın baba evi, aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek, 2013 yılında ziyarete açılacak. Makedonya'nın Arnavutluk sınırına Yakın Jupa ilçesi Kocacık köyünde temel halinde bulunan ev için 650 bin Avro harcanması bekleniyor.

Atatürk'ün köylüleri

Vatan gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre; Yörük Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Kocacık köyünde halen 300 yıl öncesinden kalma kil ve söğüt ağacı dallarından inşa edilen Yörük evleri bulunuyor. Kültür Bakanlığı yetkilileri, Ata'nın baba evi için yakın bir zamanda ihale yapılacağını, sadece temeli bulunan evin gerçeğine uygun olarak yeniden inşa edileceğini ve projenin 2013 yılı içinde tamamlanacağı bilgisini veriyorlar. Alınan bilgiye göre restorasyonu Ulusal Restorasyon Merkezi üstlenecek. Proje iki aşamadan oluşacak. İlkinde Atatürk'ün aslında büyükbabasına ait olan ev, gerçeğine uygun bir şekilde inşa edilecek. Kalıntı temeller üzerine yeni bir ev yapılacak. İç mekanlar ise eski halini alacak ve antika eşyalar olacak.

Kaynaklar incelendi

Kültür Bakanlığı yetkilileri, Makedon ve Türk yetkililerin uzun bir uğraş harcayarak tek tek tüm tarihi vesika ve kaynakları tarayarak Ali Rıza Efendi'nin evini tespit ettiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: "Ata'nın baba evinin yerini tespit etmek uzun bir çalışmayı gerektirdi. Türk ve Makedon araştırmacıların tam yer tespitinden sonra projelendirme aşamasına geçildi. Kültür Bakanlığı uzmanlarının denetim ve kontrolü ile TİKA'nın koordinatörlüğünde çalışmalar başlatıldı. İhale dosyası bile hazırlandı. Evin sadece temeli bulunuyor. Temelin üzerinde herhangi bir yapı yer almıyor. Kocacık'taki diğer evlerin mevcut halleri ve tarihi vesikalar göz önüne alınarak aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. Proje 2 yılda bitmiş olacak."

Köylüleri Konya'dan gitme

Makedonya'nın Jupa ilçesine bağlı Kocacık köyü şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta yamaçların olduğu bir bölgede bulunuyor. Kocacık köyü, Üsküp'e 180 kilometre uzaklıkta yeralıyor. Tarihi kaynaklarda Kocacık köyünün Osmanlı Padişahı Murat Hüdavendigar ve Fatih Sultan Mehmet tarafından bölgeyi Türkleştirmek için Konya- Aydın ovalarından getirilen Türkler tarafından kurulduğu belirtiliyor
 
Top