Atatürk'ü Sevmek Zorundasın - Serdar Yıldırım

Serdar Yıldırım

Katılımcı
Mustafa Kemal Atatürk

ATATÜRK'Ü SEVMEK ZORUNDASIN
Kalbinde sevgi olmasa da
Hiç kimseyi sevmesen de
Atatürk bu vatanı kurtardı.
Atatürk'ü sevmek zorundasın.
* * * *
Özgür ve bağımsız yaşıyorsan
Köleliği düşman görüyorsan
Hür düşünmeme engel olunamaz diyorsan,
* * * *
Atatürk sekiz yıl ailesinden ayrı kaldı.
Gece gündüz demedi senin için savaştı.
Yurduna saldıran düşmanları perişan etti.
* * * *
Samsun'a senin için çıktı.
Erzurum ve Sivas kongrelerini senin için yaptı.
Geceleri rahat uyku uyuyorsan,
* * * *
Evlendin, çocukların oldu.
İşin var, maaşın var, aç değilsin.
Sana bu yaşam kolaylığını sağlayan,
* * * *
Atatürk, Atatürk, Atatürk demelisin.
Devrimlerinin takipçisi olmalısın.
Yurdunu İngiliz'e, Yunan'a, bırakmamak zorundasın.

Yazan: Serdar Yıldırım - 5-6-2020

E

Ecrin Kısakürek

Ziyaretçi
Evet, sevmek zorundayız, zorundasınız…

Bu bir dayatma değil bir bakış açısıdır... Atatürk’ü sevmeniz için kimsenin sizi zorlama lüksü olamaz. Ancak tanırsanız zaten seversiniz başkalarından öğrenmek yerine araştırırsanız ve fikirlerini öğrenirseniz Atatürk'ü sevmek zorunda kalırsınız seversiniz.

İşte bir kaç neden...

Bu yaşadığımız vatanı kurduğu için ve bu sayede ülkemizde bağımsız yaşamamızı sağladığı için sevmek zorundayız.

Umudu tükenmiş bir milletin kalbine umut ışıkları saçıp kadınıyla erkeğiyle bu vatanı hep birlikte kurtarmamızda öncülük yaptığı için sevmek zorundayız.

Her toprağı parça parça kaybolmak üzere olan bir ülkenin yoktan varoluşuna giden yolda muhteşem kalkınmalar yaptığı için sevmek zorundayız.

Yokluktan çıkmış bir ülkede bırakın fabrika satmayı 46 fabrika açtığı için sevmek zorundayız.

Avrupa ve Dünya’da birçok ülkeden önce kadınlarımıza seçme sevilme hakkı verdiği ve sosyal yaşam içinde erkeklerle eşitlediği için sevmek zorundayız.

Biz gençlere bu ülkenin geleceğini kurtaracak kadar inanıp güvendiği için sevmek zorundayız.

Hiçbir zaman halkından uzaklaşmış ve halkına üstten bakan kibirli bir lider olmadığı için sevmek zorundayız.

Adı bile Ata “Türk” olan bu adamı sevmemek için bir tane nedenimiz yoksa sevmek zorunayız.

Biz bu ülkenin gençleri olarak ülkenin başına gelmiş en güzel şey olduğu için saygı ve minnetle anıyoruz ve seni seviyoruz Atam.

BaYBiLgE

Özel Üye
Özel üye
sevmek zorla olan birşey değil ki,içten gelmeli,saydığınız herşey o insana saygı duymayı gerektiren sebepler,sev diye zorlamak sadece tepki doğmasına sebep olur, sizin bu düşüncenize saygı duyuyorum ama sizi sevmiyorum nasıl sevdireceksiniz bana kendiniz,kaldı ki mustafa kemale saygı duymayan kimse ya haindir yada neyse..

E

Ecrin Kısakürek

Ziyaretçi
Ben sevmeyeceksiniz tabi ki çünkü ben beni sevmeniz için bir şey yaptım. Ya Atatürk'ün senin için yaptıkları ve buna rağmen sevmek zorunda değilim naraları.

Daha ne yapsan severdiniz diye bir soru sormak geldi içimden? Sevmek zorunda olmayışınızın nedenini cevaplayabilir misiniz? Bu bir sorgu değil sadece ciddi anlamda merak ettim. Ve daha ne yapması lazımdı sevmeniz için?

Bu bir dayatma değil bir bakış açısıdır... Atatürk’ü sevmeniz için kimsenin sizi zorlama lüksü olamaz.
şeklinde durumu açıklamıştım oysa.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bu konuda bir tartışma ortamı yaratılmasını istemem ancak Atatürk'e saygı duymanın yanında sevmemek için ben de tek bir neden göremiyorum. Bu anlamda yani nedensizlik anlamında bir yaklaşımda bulunulmuş konuda. Yoksa elbette bir kişiyi seveceksin diye bir mecburiyet kabul edilemez. Ancak sevmeme nedenleri sorgulanabilir, sorulabilir.

BaYBiLgE

Özel Üye
Özel üye
Ben sevmeyeceksiniz tabi ki çünkü ben beni sevmeniz için bir şey yaptım. Ya Atatürk'ün senin için yaptıkları ve buna rağmen sevmek zorunda değilim naraları.

Daha ne yapsan severdiniz diye bir soru sormak geldi içimden? Sevmek zorunda olmayışınızın nedenini cevaplayabilir misiniz? Bu bir sorgu değil sadece ciddi anlamda merak ettim. Ve daha ne yapması lazımdı sevmeniz için?

şeklinde durumu açıklamıştım

şeklinde durumu açıklamıştım oysa.
sevgi çok başka bir şey, ve ben sevmiyorum diye tek kelime etmedim,algınız bu şekilse birşey diyemem bu topraklarda yaşayıp tarihini unutan gaflet içinde olanlardan da asla değilim,ama açılarımız farklı bu yüzden konuyu kendim için kapatıyorum,..

Serdar Yıldırım

Katılımcı
Selamlar.
Atatürkçü nesiller, Atatürkçü olmayan nesillere Atatürk'ü anlatmalı. Bu gerçek tarihten yola çıkılarak yapılmalı. Şiir en kolay anlatım yolu. Benim yüzden fazla face grubuna üyeliğim var. Atatürk ile ilgili yazdığım şiirleri buralarda paylaşırım. Her gün yüzlerce beğenen ve yorum yapan olur. Yüzde dört kadar beğenmeyenler var. Bunlar bana kızmazlar. Şurada fazla abartmışsın derler. Okuyorlar ve yorum yapıyorlar, bu çok büyük ilerleme. Onların yakın bir zamanda Atatürkçü olacağına inanıyorum.
Bu şiirimin facede 110 defa yorumlarda okunmasını sağladım. 66 defa konu açtım. Yüzlerce yorum ve beğen geldi. Okuyucular diğer şiirlerim gibi bu şiiri de çok sevdi.

YouTube'de öyle videolar var ki, aklınız şaşar. Videoda anlatan Atatürk düşmanı, uydurma şeyler anlatıyor. Yorumlar binlerce. Yorumları okuyorum, bazıları, neden burada bir Kemalist yok. Bir Kemalist yorum yapsa ya diyorlar. Ben buralara akrep yuvası diyorum. Böyle videoların altına pek çok defa Atatürk ile ilgili bir şiirimi ve şiir okurken çekilen videomu paylaştım. Kemalist geldi, yorum yaptı, ses var, görüntü yok.

Atatürk'ü bıkmadan usanmadan anlatmalıyız. Anlamayanlar olayı tek taraflı öğrendikleri için, sevmiyorum, diyorlar. Gerçekleri öğrenince Atatürk bir kahramanmış diyorlar. Birkaç yıl önce bir sitede paylaştığım Atatürk hakkındaki makalemin altına yazılan yorum şöyleydi: Yol ayrımını geçmiş ve ıssız bir yola girmiştim. Bu yazıyı okuyunca değiştim. Kendime geldim. Beni elli yaşında Atatürkçü yaptın ya helal olsun sana. Sağlıklı ve mutlu kalın.

kimse kimseyi sevmek zorunda değil,saygı duyabilir duymalıdırda, bence şiiri sevgi değil saygı olarak değiştir,çok daha kucaklayıcı olacaktır.

Arkadaşın tavsiye niteliğindeki önerisi bence kötü bir niyet taşımıyor. Ama bravo diğer arkadaşlara nasıl da duruma hakim olmuşlar.

vEzİr o mesajı yazmasaydı böylesine bir tartışma ortamı olmayacaktı.​

Ben çocukken yaşlılar, Kurtuluş Savaşı anılarını anlatırken Mustafa Kemal Paşa Hazretleri derlerdi. Onlar yaşamışlar, yanmış, yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden Atatürk'ün ne zorluklarla Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunu. Her zaman savaş alanında ve cephedeydi. Aç kaldı, susuz kaldı, yaralandı. Bizler şimdi rahat uyku uyuyorsak bunu Atatürk'e borçluyuz.
Atatürk, Türk insanına kurtarıcı olarak gönderilen saygıdeğer bir insandır. Türk halkı O'na inandı.

ATATÜRK'Ü SEVMEK ZORUNDASIN diyor. Tavsiye niteliğinde. Bak bundan bundan dolayı ATATÜRK'Ü SEVMEK ZORUNDASIN demişim. Zorlama yok, tehdit yok. İnsanlar hiç bir zorlama olmadan gönül rızasıyla Anıtkabir'e koşuyorlar. Sevdikleri için.
Saygı ayrı bir anlam taşıyan kelime. Yıllar önce bir tanıdık, babam beni dövüyor, Bana saygı duyacaksın diyor. Ben korktuğum için, saygı duyuyorum. Beni çağırdığında hazır ol vaziyette karşısında bekletiyor ama babamı sevmiyorum, demişti.