• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Atasözleri ve Deyimler Kitabında Skandal İfadeler: 'On Beşindeki Kız ya Erde Gerek ya Yerde'

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Eğitimci yazar Abbas Güçlü, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaokul öğrencilerine gönderdiği atasözleri ve deyimler kitabında yer alan skandal bir örneği sosyal medya hesabından paylaştı. Buna göre, çocuklara dağıtılan kitapta yer alan örnekler arasında "On beşindeki kız ya erde gerek ya yerde" de bulunuyor...

Atasözleri ve Deyimler Kitabında Skandal İfadeler: 'On Beşindeki Kız ya Erde Gerek ya Yerde'
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Ömer Asım Aksoy'a ait Atasözleri ve Deyimler kitabında yer alan cinsiyetçi ifadelere karşı, kitabı ortaokul öğrencilerine tavsiye etmesi geçtiğimiz yıllarda da gündeme gelmiş ve tepki çekmişti.

"Böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir"
Konuyu yeniden gündeme getiren isim Milliyet gazetesinin eğitim uzmanı yazarı Abbas Güçlü oldu. Güçlü'nün, Twitter hesabından ekran görüntüsü ile aktardığı paylaşımda, kitapta 2080 numaralı örnek olarak "On beşindeki kız ya erde gerek ya yerde" ifadeleri yer alıyor. Örneğin açıklaması ise şu şekilde yapılıyor:

"Kız on beş yaşına ulaştı mı evlendirilmelidir. Evlendirilmezse anneyi, babayı güç durumda bırakacak çok üzücü olaylar çıkabilir. Böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir"

Abbas Güçlü henüz ortaokul çağındaki çocuklara böyle bir örneğin okutulmasına tepki göstererek "Acaba Sn M.E.Bakanının bu kitaptan haberi var mı?" diye yazdı.

pnJpoa.png

Onedio