Askerlik işlemleri - 2012 Askerlik işlemleri

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
2012 Celp Dönemleri ve Askerlik işlemleri - 2012 Askerlik işlemleri

2012 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri 2012 Celp dönemleri 2012 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri 2012 Celp dönemleri 2012 celp 2012 celp işlemleri 2012 askere gidecekler 92 lilerin askere gitmesi

1992 doğumlu ve 2012 yılında askere gideceklerle ilgili birkaç hususa değinmek istiyoruz
- 1992 doğumluların askerlikle ilgili yükümlülükleri 01012011 tarihi itibarı ile başlamıştır
- 1992 doğumlular 2011 yılında muayenelerini olacak ve 2012 yılında askere gideceklerdir
1992 doğumlu olup 2012 yılında askere gidecek yükümlüler hangi eğitim birliğine sevk edildiğini e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilmektedir

e-devlet ile ilgili bilgiler

e-devlet sistemi üzerinden artık bir çok işlem yapılabiliyor Örneğin Mayıs 2010 celp döneminden itibaren askere sevk edileceğiniz eğitim birliğinizi e-devlet sistemi üzerinden öğrenebileceksiniz Gün geçtikçe kapsamı genişleyen bu hizmetlerden faydalanmak için şifrenizin olması gerekiyor Peki şifre nedir, nasıl alınır, başka bir giriş yöntemi var mıdır? Aşağıda bunlarla ilgili bilgileri bulabileceksiniz
- Öncelikle sistemden yararlanmak için PTT Merkez Müdürlükleri’nden şahsen başvuru ile üzerinde TC Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek alabileceğiniz şifreyi kullanabilirsiniz Şifre ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir, bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz Şifreyle ilgili ekranda bulunan uyarıları lütfen dikkatlice okuyunuz E-İmza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-İmza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
- Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar “Profil Güncelleme”sayfasında şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler
- Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda PTT Merkez Müdürlüklerine yeni bir şifre için başvurmak gerekmektedir
Şifrenin sıfırlanması veya şifrelerin e-posta adreslerine gönderilmesi kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini önlemek amacı ile alınan güvenlik tedbirleri ve uygulanan şifre politikası nedeniyle mümkün olmamaktadır
- Peki şifre PTT’ye gitmeden internet üzerinden online olarak alınabilir mi? Bu sorunun cevabı maalesef hayır Yine güvenlik politikası gereği şifreyi ancak PTT’den alabileceksiniz
-

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
- Neden şifreyi PTT dağıtıyor sorusunun cevabı da yüzyüze kimlik doğrulama gereği, PTT’nin altyapısının tüm Türkiye’ye ulaşabilecek yaygınlıkta oluşu vb olarak verilmiş
- Şifre ücretli mi? Evet, ücretli İlk aldığınızda 1 TL’lik bir ücreti var Bundan sonra başka bir ücret ödemenize gerek yok Ama kaybetme, unutma gibi nedenlerle PTT’den tekrar isterseniz bu sefer 10 TL’lik bir ücret ödemek zorundasınız
Buraya kadar anlatılanlar şifre ile ilgiliydi e-devlet kapısından yararlanmanın (bazı işlemler için zorunlu) e-imza ve mobil imza alternatifleri de mevcuttur
E-imza nedir?
Elektronik imza (e-imza), elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır
E-İmza Sertifikasını Nerelerden Alabilirim?
Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere adresinden ulaşabilirsiniz

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
E-İmzayı Nasıl Kullanabilirim?
Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır
E-İmza Appleti Nedir?
Applet, bir tarayıcı içerisinde çalışan program parçasıdır Bir internet sayfasında bir imaj veya tablo gibi belli bir dikdörtgen içerisinde çalışır ve programlamayla yapılabilecek birçok işlemi gerçekleştirebilir İndirildiği makineye bağlanıp veri alış verişinde bulunabilir, kullanıcıyla etkileşimli olarak çalışabilir E-İmza appleti elektronik imzalama işleminin gerçekleştirildiği applettir
E-İmza Appleti Tarafından Desteklenen Konfigürasyonlar Nelerdir?
Java runtime environment (JRE) 16 veya üzeri sürümler
Web tarayıcısı: Internet explorer 6 veya üzeri, Firefox 2 veya üzeri
İşletim sistemi: Windows 2000/2003/XP/Vista 32 bit , Linux, Macosx, Solaris Sparc
TC sınırları içinde geçerli elektronik imza sertifikası
Kullanım Öncesi Gereklilikler Nelerdir?
Elektronik imzanızı çalıştır
Desteklenen yapılandırma (üstteki madde) sağlanmalıdır
Akıllı kart okuyucu sürücüsü imzalama işleminin gerçekleştirileceği bilgisayarda yüklü olmalıdır
Akıllı kart sürücüsü imzalama işleminin gerçekleştirileceği bilgisayarda yüklü olmalıdır
Sertifika sağlayıcı firma tarafından sağlanan programlar aracılığı ile akıllı karta giriş yapılabilmelidir
İşletim sistemine göre, gerekli olan kütüphane, sistem dizinine yüklenmelidir Windows işletim sistemi için gerekli kütüphane applet içerisinde mevcuttur
Mobil İmza Nedir?
Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır
Mobil İmzayı Nereden Alabilirim?
Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir Bu hizmeti sunan Turkcell ya da Avea’ya başvurarak mobil imza edinebilirsiniz
Mobil İmzayı Nasıl Kullanabilirim?
Adım 1: Giriş menüsünden “mobil imza ile giriş” seçeneğini seçiniz
Adım 2: Gelen ekranda TC Kimlik No ve Mobil imza aboneliğiniz bulunan GSM numaranızı giriniz ve “Gönder” tuşuna basınız
Adım 3: Bilgisayar ekranında sözleşmeyle beraber imza metninin özeti açılırken, cep telefonunuza da imza metninin özeti gelir Ekrandaki imza metni özeti ile cep telefonunuza gelen metin aynı olmalıdır Bu durumda ekrandan sözleşmeyi okuyup cep telefonunuzla imzalayabilirsiniz Mobil imza ile girişten vazgeçerseniz ekrandaki iptal düğmesini kullanarak ana sayfaya dönebilirsiniz
Adım 4: Cep telefonunuza gelen imza metni özetini imzaladıktan sonra ekrandaki işleme devam tuşuna basarak giriş işlemini tamamlayınız