• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

as if/as though'da tense uyumu olur mu

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Ben de bazen unreal durumlarla kullanılan yapılarda tense uyumlarını karıştırabiliyorum, bu karışıklığı önleyebilmek için birkaç örnekle bu durumu açıklamaya çalışacagım.

As if ve as though eşit anlama ve eşit kullanıma sahip, "...mış gibi"anlamına gelen bağlaçlardır. Daima ORTaDA kullanılırlar ve cümle başlatamazlar .
Her ne kadar daha çok unreal past yapısına alışmış olsak da bazı durumlarda tense uyumu gerekir.

*eğer olayın gerçek olma ihtimali varsa tense uyumu olmalıdır !
-She behaves as if she is doing at school.
-The catsounds as if it is hungry. (Kedinin aç olma ihtimali var.)

-she seems as though sge didn't sleep atall last night. (Dün gece hiç uyumamış gibigörünüyor.)
Hiç uyumamış olma ihtimali olduğu için gerçeklik payı var ve bu yüzden LAST NIGHT'ın GEREKTIRDiGi TENSE'i kullanırız !!!!

*ayrıca cümlede 'BE' fiili varsa SiMPLE PAST olur. Bu durum 'BE'ye özeldir .

-she behaves as if she were a queen.(UNREAL PAST)

Ama eğer tamamen benzetme yapiliyorsa ve gercek olma ihtimali yoksa tense'in BiR DERECE PAST'ını kullanırız. Ayrıca UNREAL durumlarda tüm şahışlar için WERE kullanılır!
-The cat sounds as if it were hungry, but I fed it only recently. (Kısa bir süre önce besledim ama AÇMIŞ GiBi ses çıkarıyor.) Yani kedinin aç olma ihtimali yok..