Arkadaşlıktaki Kurallar

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Arkadaşlarınıza yardim elinizi uzatın. Iyi bir arkadaş sahibi olmanın en iyi yolu, iyi bir arkadaş olmaktır. Asla ne kadar aldığınızın ya da verdiğinizin hesabini tutmayın. Dinlemeyi öğrenin. Arkadaşlar iyi ve kötü günlerde yanınızdadır. Arkadaşlarınızın sırlarını tutun. Kendinizle dost olun ki diğer insanlarla da dost olabilesiniz.

Her fırsatta arkadaşınıza övgü ve cesaretlendirme dolu kalbinizi cömertçe açın. Neden bazen çok sevdiğimiz insanlara güzel sözler söylemek zor geliyor? Söyleyin, söyleyin, söyleyin… "iyi bir iltifat bana iki ay yeter" (Mark Twain)

Arkadaşlık, ayrı kişilikleri kabul etmek, bir yandan onları kutlarken bir yaban da yakınlaştırmaya çalışmaktır. Arkadaşlıklar esrarlıdır. Bu esrarı çözerken kendinizi de bulabilirsiniz. Arkadaşlığın temeli sözcükler değil, davranışlardır. Arkadaşlar ne zaman yalnız bırakmaları gerektiğini bilir. Arkadaş sizden arkadaşlık dışında bir şey beklemez. Birlikte yeni maceralara atılmaya gönüllü olun. Rüyalarınızı ve umutlarınızı paylasın. Arkadaşlık savunmayı gerektirmez. Arkadaşlar birbirlerinin güçlü ve zayıf yönlerini iyi bilir. Uzaklık ve zaman arkadaşlığa engel değildir. Bir arkadaşlığın gerçek değerini anlamak için bazen ayrılık ve hatta ölüm acısını hissetmeniz gerekebilir. Arkadaşlar her zaman birlikte olmayabilir. Arkadaşlar her zaman sizinle ayni şeyleri hissetmeyebilir. Arkadaşlar bazen sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ama bu sizi daha az sevdikleri anlamına gelmez. Arkadaşlık , hayatin haksızlıklarına karsı zor günlerde birbirine destek olmak gibi tatsız sorumluluklar içerir. "Sahip olduklarınızı verin. Bu bazıları için düşünemeyeceğiniz kadar hayırlı olacaktır." (Henry Wadsworth Longfellow)

Iyi bir arkadas olmak için özel bir insan olmaniz gerekmez. Sizin ve diger bütün insanların essiz ve sevilebilir olduğunu asla unutmayın. Gerçek arkadaşlıkta üstün olan biri yoktur. Gerçek arkadaşlar fazla bir şey yapmak zorunda değildir çünkü yalnızca bir arada olmaktan bile yalın ve sessiz mutluluk duyarlar. "Bir insan hayatinin en iyi anları o unutulan, adsız, küçük iyilik ve sevgi dolu davranışlardır." (William Wordsworth)

Gerçek arkadaşlık tek yönlü bir yol değildir. Öyle olsaydı bu uzun sürmezdi. Arkadaşlık da tıpkı evlilik gibi siz onu heyecanlı yapmadığınız sürece ****** olacaktır. Diğer insanlara size davranmalarını istediğiniz gibi davranın. Hissettiğiniz sevgi hakkında konuşmaktan kaçınmayın. "Sevilmek istiyorsanız, sevin." (Seneca)

Arkadaşlık bir ayrıcalıktır. Insanlara inanmaya başlayın. Cömertçe iltifat edin. Arkadaşınıza "Çok güzelsin" deyin. Gerçek arkadaş içten olduğunuzu bilir. Yardımsever ve düşünceli bir insan olmaya çalısın. Iyi bir dinleyici olun. "Herkese kulağını ve ama çok azına sesini." (Shakspeare )

Ne yapmanız ya da söylemeniz gerektiğini bilmeseniz bile size ihtiyaç duyulduğunda orada olun. Destekleyici olun. Arkadaşlarınıza kararsız ya da mantıksız devlerinde destek olmaya çalısın. Al bert Schweitzer söyle demişti: "Hepimiz çok birlikteyiz ama hepimiz yalnızlıktan ölüyoruz."

Başkalarına uzanarak bu duyguyu yenmeliyiz. Diğer insanlara her zaman eşitiniz gibi davran. Insanları asla kategorize etmeyin. Harika bir arkadaşlık sansını elinizden kaçırabilirsiniz. Sik gülün kasları gergin tutmak onları rahat bırakmaktan çok daha zordur. Mutlu insanlar çelme takmaz, iteklemez. Daima bir numara olmaya çalısın ama bazen de arkadasınız için iki numara olmanın ne kadar değerli ve doyurucu olabileceğini unutmayın. Duygularınızı açıkça ve dürüstçe ifade edin. Yapmak istemediğiniz bir şeyi asla bir arkadaşınızdan sizin için yapmasını istemeyin. Teşekkür kartları gerçek takdirin duyarlı bir işaretidir. Bir arkadaş, başkalarına sizin hakkınızda kötü şeyler söylemez. Gerçek bir arkadaşa sahip olmak, bir çok tanışığa sahip olmaktan iyidir. "Herkesin arkadaşı hiç kimsenin arkadaşıdır." (Aristoteles)

Arkadaşlık, "bir insanla kendinizi güvende hissetmenin ifade edilmez rahatlığıdır." (George Elit )

Yeni arkadaşlar edinin fakat eskilerini de kaybetmeyin. Birinin gümüş, diğerinin ise altın olduğunu unutmayın. Eski bir arkadaş kadar özel bir şey daha yoktur. Üzerinde çalıştığınız takdirde arkadaşlıklar bir ömür boyu sürebilir. Doğum gününü asla unutmayın. Dakik olun ama onlar olmadığında anlayış gösterin. Geç kalacağınızda bir telefon edin. Arkadaşlarınızın özel hayatına saygı gösterin. Farklılıklarınıza saygı gösterin. Hasta olduklarında sorumluluklarından bazılarını üstlenmeyi teklif edin. Arkadaşlar birbirlerinin kusurlarını değil güzel yanlarını vurgular.

Bir arkadasın onuru daima savunmaya değerdir. Iyi bir arkadaş sizin için zaman ayırır. Değişmeniz ya da başka şeylere yönelmeniz gerçek arkadaşlarınızı ürkütmez. Iyi bir arkadaş yanlış bir yola girdiğinizde sizi uyaracaktır. Kendine yakıştıramadığınız şeyleri arkadaşlarınızın yapmasını beklemeyin. Arkadaşlar aldatmaz. Bir arkadaşınıza yalan söylerseniz, kendinize yalan söylemiş olursunuz. Arkadaşlarınızı sahip oldukları şeyler için değil kendileri için seçin. "Arkadaşlık her zaman yararlıdır aşk ise bazen yaralar." (Seneca)

Arkadaşlarımız nereden geldiğimizi hatırlamamıza yardımcı olur. "Gerçek bir arkadaş, tüm dünya dışarı çıkarken içeri girendir." (Halter Winchell)

Rekabetin is arkadaşlarınızla aranıza aranızı bozmasına izin vermeyin takım arkadaşları olmaya çalısın. "Özgürlüğün olmadığı bir yerde arkadaşlık da olmaz. Arkadaşlık özgürlüğü sever ve düz ve dar kalıplara girmeye zorlanamaz." (William Pena)

Bir arkadaş seçerken yavaş, değiştirirken daha da yavaş olun." (Benjamin Franklın)

"Dilini tutarsan arkadaşlarını da tutarsın." (Geoffrey Chaucer)

"Bir arkadaş bir arkadas is yapıyorsa, pazarlık net olsun ve iyi yazılsın. Böylece arkadaşlar arkadaş kalmayı sürdürürler." (Benjamin Franklin)

"Psikoterapinin yerine geçebilecek altı harften oluşan mükemmel bir kelime bulduk: Sohbet." (Penni ve Richard Crenna)

"Kalbinizi açtığınız birine asla dudaklarınızı kapamayın." (Charles Dickens)

Bir arkadaslakta yakınlık arkadaşların birbirlerine açılma istekleriyle doğru orantıdadır. Birlikte gelişmek için kalbinizi açın. Bir arkadaşınızın size karsı iki yüzlü davrandığını anladığınızda hemen yüzlesin. Arkadaşlığınızı ancak dürüstlük ve açıklıkla kurtarabilirsiniz. "Bir insan arkadaşını tanımak için önce mutlaka onunla bir tutam tuz yemelidir." (Cervantes)

"Ve bir arkadasınız size kötülük yaptığında ona şunları söyleyin: Seni bana yaptıkların için affediyorum, ama kendine yaptıkların için nasıl affedebilirim?" (Friedrich Wilhelm Nietzsche)

"Iyi günde arkadaşlarımız bizi bilir, kötü günlerde ise biz arkadaşlarımızı." (John Churton Collins)

"Ülkemi ya da arkadaslarimi ele vermek arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsam, Umarım ülkemi ele verecek cesareti kendimde bulurum." (E.M. Forstur)

"Verilebilecek en iyi hediye kendinizden bir parçadır." (Ralph Waldo Enerson)

"Insanların sizinle ilgilenmesini sağlamaya çalışarak iki yılda sahip olacağınız arkadaş sayısından çok fazlasına, insanlarla ilgilenerek sadece iki ayda ulaşabilirisiniz." (Dala Carnegie)

"Bütün insanların zayıflıkları vardır ve kim kusursuz bir arkadaş peşinde koşarsa aradığını asla bulamaz." (Cyrus)

"Bencil olmayan arkadaşlıklar hayattaki en nadir ve güzel şeylerden biridir." (James Francis Byrnes)

"Arkadaslara iyilik bekleyerek değil, iyilik yaparak sahip olabilirsiniz." (Thucydides)

"Kendinizi teselli etmenin en iyi yolu bir başkasını teselli etmektir." (Mark Twain)

"Bir arkadaş ikinci bir benliktir." (Cicero)

"Arkadaşı olduğu müddetçe hiç kimse ise yaramaz değildir." (Robert Louis Stevenson)

Tatillerde, kart almaktan hoşlanacağınız bütün arkadaşlarınıza ve de sizden beklediklerini düşündüğünüz bütün akrabalaniza birer kart atin. "Başkaları için hiçbirsek yapmamak, bizi bir hiçe dönüştürür." (Horaca Mana)

"Gerçek mutluluk sahip olduğunuz arkadaş sayısından değil, arkadaşlarınızın sahip olduğu değerler ve güzelliklerinden oluşur." (Ben Johson)

"Arkadaşlıklar keman yayına benzer çok fazla sıkıştırılmamalıdır." (Ingiliz Atasözü)

"Bir insanla olan ilişkinizde ne kadar yakınlaşırsanız, nezaket ve saygının gerekliliği o kadar artar." (Holmes)

"Arkadaş - sizin hakkınızda her şeyi bilen ve hala sizi sevmeye devam eden kişidir." (Ebert Hubbard)

"Birçokları tarafından takdir edilmek ve pek azı tarafından anlaşılmak güzel şeydir." (ABsel Binnard)

Arkadaşlarınızın değerini anlamak için onu kaybetmeyi bekleyin. "Çok az insan arkadaş olmak için zaman ayırıyor." (Robert Soutery)

"Arkadaşlarınız, yerine getirilen dileğinizdir." (Halil Cibren)
 
Top