Arkadaşlık - Fabl Örneği

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Arkadaşlık - Fabl Örneği

Eski Hindistan kentlerinden birinde avcıların sık sık avlandıkları, avı bol bir yer varmış günün birinde avcının biri gelip burada tuzak kurmuş sonra da gizlenip kuşları beklemeye başlamış kısa bir aradan sonra birçok güvercin tuzağın yanına gitmiş yemlerini yemişler tam o sırada avcı ağını güvercinlerin üstüne atmış tüm güvercinler yakalanmış güvercinler çırpınmış,çırpınmış fakat uçamamışlar daha sonra güvercinlerin büyüğü (beyleri) güvercinlerin beyleri sakin olun hepiniz bir yere doğru uçarsanız buradan çıkamayız ama hepimiz aynı yöne doğru uçarak kurtulabiliriz daha sonra güvercinler ve beyleri aynı yöne doğru uçmuşlar ve sonunda uçmuşlar avcı onları kovalayıp durmuş daha sonra yetişemediği için peşlerini bırakmış kuşlar gidiyorlar gidiyorlar ama hala ağdan kurtulamamışlar.

Güvercinlerin beyleri: benim bi fare dostum var ona gidelim o bize yardım eder güvercinler beylerini takip edip farenin yanına gitmişler
Güvercinlerin beyleri: Dostum fare, bir zalim avcı bizi tuzağa düşürdü bize yardım eder misin?
Fare: Tamam sonuçta sen benim dostumsun ilk önce senden başlayalım
Güvercinlerin beyleri: Hayır fare ilk önce arkadaşlarımdan başla çünkü ilk önce sen beni kurtarırsan arkadaşlarımın bir çoğunu kurtarırsan yorulursun sonra dersin ki neyse diğeri kalsın ben dostumu kurtarmışım deyip bırakırsın ama arkadaşlarımı çıkarırsan bana gelirse yorulursan dersin ki orada benim dostum var deyip beni çıkarırsın.

Daha sonra tüm arkadaşlarını çıkarıyor güvercinlerin beylerine sıra geldiği zaman yoruluyor ama dostunun orda olduğunu bildiği için sevgiyle aşkla ipleri kemirip kurtarıyor en sonunda güvercinler, ağdan kurtulunca sevinçle havalanıp yurtlarına döndüler