• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Araba lastiği değiştirme

Artemis

Özel Üye
Özel üye
Seyahatiniz sırasında birden lastiğin patladığını fark ettiniz ya da gördünüz. Fakat şimdiye kadar hiç lastik değiştirmediniz! Panik yapmayın, adım adım lastik değiştirme taktikleri sayesinde belki de size yardımcı olabiliriz. Araba lastiği değiştirme işlemi için yedek lastik, kriko, bijon anahtarı ve biraz bilgi yeterli. Araba lastik değiştirme aletlerinin eksiksiz olması çok önemli. İlk defa lastik değişimi yapacağınız için bu iş çok kolay olmayabilir. Fakat adım adım ilerlediğinizde kesinlikle imkansız bir şey değil.

Önce Güvenlik​

Araç lastiğinin patlamış olduğunu eğer seyir halinde fark ettiyseniz, aracınızı park ederken frenlerinizi yavaş yavaş ama sürekli kullanın. Eğer imkanınız varsa park ettiğiniz yolun düz hatta biraz da yüksekte kalan bir yol olmasına dikkat edin. Aracınızı park ettikten sonra güvenliği sağlamak için mutlaka el frenini çekin. Aracınızı 1. viteste bırakın bu, arabanın kendinden ilerlemesi durumuna karşı bir önlemdir. Tabii ikaz ışıklarının da yanıyor olması önemli. Diğer araçların sizi fark etmesini sağlamak bu ışıklarla mümkün.

Adım Adım Lastik Değiştirme​

Bijon Gevşetme: Araba lastik değişimi için atacağınız ilk adım lastiğinizi sökmek için bijon anahtarı ile bijonları çevirmek ve gevşetmek. Bijonları tamamen çıkarmayın. Eğer bijonları tamamen çıkarırsanız arabayı kriko ile kaldırmadığınız için lastik çıkabilir.

Lastik değiştirme

Kriko: Araç lastik değiştirme setinin en önemli kahramanı kriko. En önemli adım için, arabanın şasesinin altına krikoyu yerleştirin. Onu, araba dingili ya da herhangi bir süspansiyon parçasının üzerine yerleştirmekten kaçının. Krikonun desteklediği yer düz ve katı bir yüzey olmalı. Doğru yere yerleştirdikten sonra, kriko kolunu yavaş yavaş çevirin. Arabanın yükseldiğini göreceksiniz. Lastiğin yerle teması en az 3-5 cm arası kesilmeli. Lastik yeterli yüksekliğe geldiyse, ikinci işleminiz de tamamdır. Artık az önce gevşettiğiniz bijonlarınızı çıkararak lastiğinizi sökebilirsiniz. Lastiğin krikonun yanına konmasında yarar var. Bu, krikonun yerinden oynama ihtimalini azaltan akıllı bir hareket olacaktır

Lastik değiştirme

Lastik Monte Etme: Yedek lastiğinizi çıkarın ve yerine yerleştirin. Sonrasında bijonları yerine yerleştirin. İlk başta bijonları el ile yerleştirip gücünüz yettiğince elinizle sıkın. Daha sonra bijonların yerlerini kuvvetlendirmek için bir de onları anahtar ile sıkmayı deneyin. İşlemler tamamsa kriko kolunu çevrilerek aracı kriko ile tekrar yere indirebilirsiniz. Yeni lastiğin yerle temas etmesinin akabinde cıvataların bir kez daha kontrol edilmesinde fayda var.

İşleminiz tamam, artık “Araba lastiği nasıl değiştirilir?” sorusunun cevabını biliyorsunuz. İyi Yolculuklar!