Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri..

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri..

Tanımı
Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birden bire hastalanan insanları, gerektiğinde bulundukları yerde ilk tedavilerini yapıp, güvenli bir şekilde hastanelerin acil servisine getiren kişidir.

Görevleri
Hastanın durumunu ve çevresini inceleyerek, yakınlarından bilgi alarak sorununu belirler. - Durumuna göre hastaya ilk yardım tekniklerini uygular, - Hastanın güvenli bir biçimde ambulansa yerleştirilmesi için gerektiğinde polis veya itfaiyenin yardımını sağlar, gereğini yapar, - Yolda hastaya acil bakım hizmeti verir, - Hastayı bir sağlık kuruluşuna teslim eder, oradaki ilgililere hastanın durumu hakkında bilgi verir, - Hastanelerin acil servis bölümünde ilk yardım görevi yapar, - Gerektiğinde ambulans sürücülüğü de yapar.

Kullanılan Alet ve Malzemeler
Ambulans, - Ambulans içindeki her türlü sağlık ekipmanı.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak isteyenlerin; - Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, - Hasta ve zayıf insanlara yardım etmekten hoşlanan, - Bedence sağlıklı ve güçlü, - Çabuk ve doğru karar verebilen, - Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, - Dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü, - Başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları
Ambulans ve acil bakım teknikerinin çalışma ortamı çok çeşitlidir. Kaza ve yangın yerlerine gittiğinde tehlike ile karşılaşabilir. Ambulans ve acil bakım teknikeri görevini yaparken polis, jandarma ve itfaiye gibi ekip mensuplarıyla, hasta yakınlarıyla ve diğer sağlık personeli ile iletişim halindedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
Ambulans ve acil bakım teknikerleri, üniversite ve devlet hastanelerinin, özel sağlık kuruluşlarının ambulans servisleri ve işyeri acil yardım ünitelerinde çalışırlar. Mesleki eğitimin az sayıda üniversitede verilmesi ve öğrenci kontenjanlarının düşük olması nedeniyle mezun olan öğrenciler iş bulma konusunda fazla zorlanmamaktadır. Kazalar sonrası ilk yardım, kurtarma ve taşıma hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle meydana gelen can kaybı ve sakatlıklar göz önüne alındığında “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği”nin önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler
Ambulans ve acil bakım teknikerliği mesleğinin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksekokulları bünyesindeki "Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği" ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek okullarının “Acil Bakım Teknikerliği“”bölümlerinde verilmektedir.

Meslek Eğitimine Giriş Koşulları
Meslek liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği ve Yaşlı Hizmetleri bölümlerinden mezun olanlar “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” ve “Acil Bakım Teknikerliği” ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

Eğitimin Süresi ve İçeriği
Ambulans ve acil bakım teknikerliğinin eğitimi, ön lisans düzeyinde iki yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülür. Son yarıyılda yıl içi stajı vardır. Ayrıca 1. ve 2. sınıf sonunda 6'şar haftalık yaz stajı vardır. Stajlar hastane ve sağlık kurumlarında yapılır. - Öğrenciler ilk üç yarıyılda beden eğitimi ve vücut geliştirme, acil hasta bakımı, acil yardım ve kurtarma çalışmaları, ambulans servisi eğitimi gibi dersleri teorik ve pratik olarak alırlar. Ayrıca davranış bilimleri, anatomi, fizyoloji gibi derslerle genel kültür derslerini alırlar. 4. yarıyılda yani son dönemde yıl içi stajı yaparlar ve sadece beden eğitimi ve vücut geliştirme ile yabancı dil derslerini alırlar. - Ayrıca bölüm mezunu herkes mutlaka sürücü belgesi almak zorundadır.

Meslekte İlerleme
Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği ve Acil Bakım Teknikerliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Sağlık Eğitimi, Sağlık Memurluğu, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Benzer Meslekler
Hemşirelik, Sağlık Memurluğu.

Burs, Ücret Ve Kazanç Durumu
Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler. - Öğrenimleri sırasında sürücü ehliyeti almak zorunda olan öğrenciler sürücü kursu ücretini kendileri öderler. - Mezuniyet sonrasında asgari ücretin 2-3 katı kadar maaş alırlar. Ayrıca üniversite hastanelerinde döner sermayeden pay alırlar.