Amacınızı Keşfedin (robin Sharma)

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
AMACINIZI KEŞFEDİN

Robin Sharma'nın yazdığı 'Sen Ölünce Kim Ağlar?' kitabından alıntı, dopdolu bir hikâye;

Gençlik yıllarımda babam bana asla unutmayacağım bir şey söylemişti: "Oğlum, doğduğunda bütün dünya sevinirken sen ağlıyordun. Öyle bir yaşam sür ki, öldüğünde sen sevinirken bütün dünya ağlasın." Hayatın anlamını unuttuğumuz bir çağda yaşıyoruz. Bir insanı kolaylıkla Ay'a gönderebiliyoruz, ancak caddenin karşısına yeni taşınan komşumuzu ziyaret etmekte güçlük çekiyoruz. Dünyanın öbür ucuna bir füze yollayıp hedefe yüzde yüz isabet ettirebiliyoruz, ancak çocuklarımıza kütüphaneye gitmek için verdiğimiz sözü tutmakta sorun yaşıyoruz. İletişimimizi sürdürebilmemiz için e-postalarımız, faks makinelerimiz ve dijital telefonlarımız var ama yine de insanoğlunun en az iletişim kurabildiği bir çağda yaşıyoruz. Kendi insanlığımızla olan bağlarımızı kaybettik. Kendi amacımızla olan bağlantımızı kaybettik. En fazla önem taşıyan değerleri göz ardı ettik.

O halde siz bu kitaba başlarken, size saygıyla soruyorum: Siz öldüğünüzde ardınızdan kim ağlayacak? Bu gezegenden gitme ayrıcalığına ulaştığınız zaman kaç yaşamı etkileyeceksiniz? Sizi takip eden nesiller üzerinde nasıl bir etki bırakacaksınız? Son nefesinizi vermeden önce arkanızda bırakacağınız miras ne olacak? Yaşamdan aldığım derslerden biri şudur: Eğer yaşamda siz harekete geçmezseniz, yaşamın sizin üzerinizde harekete geçme alışkanlığı vardır. Günler haftaları, haftalar ayları, aylar yılları kovalar. Çok kısa bir zaman sonra da her şey sona erer ve sizde sadece, yarı yaşanmış bir hayattan dolayı pişmanlık dolu bir kalp kalır. George Bernard Shaw'a ölüm döşeğinde, "Hayatınızı yeni baştan yaşama fırsatınız olsaydı, ne yapardınız?" diye sorulmuş. Shaw biraz düşünmüş ve sonra derin bir iç çekişle, "Olabileceğim, ama asla olamadığım kişi olmak isterdim" demiş. Aynı pişmanlığı yaşamamanız için bu kitabı yazdım.

Kendimize soralım; yaşamımın daha anlamlı hale gelmesini nasıl sağlayabilirim? İşime katkılarımın kalıcı olmasını nasıl sağlayabilirim? Yaşam yoluculuğumu, iş işten geçmeden nasıl sadeleştirip keyfine varabilirim?

Cevap her zaman aynı şekilde başlar: Amacını bul. Hepimizin içinde ortaya çıkmayı bekleyen farklı yetenekler vardır. İnsan olarak hepimiz en yüce potansiyelimizi ortaya koymak ve aynı zamanda etrafımızdaki insanların yaşamlarına değer katmak için eşsiz bir amaçla, asil bir görevle burada bulunuyoruz. Amacımızı bulmak, şu anda sahip olduğunuz işi bırakmak anlamına gelmez. Sadece işimize kendinizden daha fazla bir şeyler katmanız ve en iyi olduğumuz alanlara odaklanmamız gerekir. Bu, bizim arzuladığımız değişiklikleri başkalarının yapmasını beklemekten vazgeçmemiz anlamına gelir. Mahatma Gandhi?nin ifade ettiği gibi: "Yaşamınızda en çok görmek istediğiniz değişikliğin bizzat kendisi olun." Bunu yaptığınızda yaşamınız değişecektir.