• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Almanca Öğretmenliği Bölümü

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Almanca Öğretmenliği; bölümü nedir, iş imkanları nelerdir, bölüm mezunlarının kazançları, çalışma alanları ve mesleği hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki içerikten ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de resmi ve özel okullarda İngilizceden sonra eğitimi en çok verilen dillerden birisi Almancadır. Bu yüzden özellikle Yabancı Dil alanından mezun olmuş öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerden bir tanesi Almanca öğretmenliğidir. Bu yazımızda Almanca öğretmeni nasıl olunur, Almanca öğretmeni maaşları ne kadar gibi sorularınıza cevap bulmaya çalışacağız.

DİL-1 puan türü ile tercih edilen bölümlerden biridir. Muaf olmayanlar için Almanca öğretmenliği bölümünün eğitim süresi 5 yıl, hazırlık sınıfından muaf olanlar için ise 4 yıldır. Bölüm öğrencileri, eğitim esnasında okullarda staj yapmak zorundadır.

Nasıl Almanca Öğretmeni Olunur:
Almanca öğretmeni olmak için herhangi bir okul veya bölüm şartı olmamakla birlikte, öğrencilerin henüz lisede iken yabancı dil bölümünü seçmesi yararlarına olacaktır. Yabancı dil alanından veya diğer alanlardan mezun olanlar öncelikle YGS’ye girerler. YGS’de 180 baraj puanını aşanlar, LYS-5 (dil sınavı) sınavına girmeyi hak kazanırlar. Her iki sınavın birleşimi ile DİL-1 puanı elde edilir ve yeterli puanı alanlar, tercih ettikleri üniversitelere yerleştirilir.

Almanca Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır:

Bölüm mezunlarının en büyük çalışma alanı devlet okullarıdır. Özellikle Almancanın ikinci yabancı dil olarak okutulduğu ilköğretim okulları ile ortaöğretim okulları, mezunların görev yaptıkları yerlerdir. Ayrıca isteyenler ALES sınavında başarılı olmak ve gerekli şartları yerine getirmek suretiyle lisansüstü eğitim alıp üniversite hocalığı yapabilirler. KPSS’de atanmak için yeterli puanı alamayanlar, turizm ile ilgili firmalarda veya Almanya ile ticaret halinde olan özel şirketlerde çalışabilirler.

Almanca Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları:
MEB’e bağlı okullar, özel okullar, özel dil kursları, oteller, restoranlar, seyahat acenteleri, hava alanları ve üniversiteler Almanca öğretmenlerinin çalışma alanlarını oluşturmaktadır. Almanca öğretmenliği atama puanları da çok yüksek değildir.