• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Almanca Hobi Sorma ve Söyleme Cümlesi

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Almanca olarak birine hobilerinin neler olduğunu sormak istersek aşağıdaki kalıbı kullanırız.

Was ist dein Hobby?

Senin hobin nedir?

Was sind deine Hobbys?

Senin hobilerin nelerdir?

ALMANCA HOBİ SORMA VE SÖYLEME (TEKİL CÜMLE)

Yukarıdaki cümlelerde de görüldüğü gibi, was ist dein Hobby cümlesi senin hobin nedir anlamına gelmektedir. Was sind deine Hobbys cümlesi ise çoğul olarak senin hobilerin nelerdir anlamına gelmektedir. Bu cümlelerdeki tekil çoğul kavramlarını, mein ve meine farkını, ist ve sind farkını daha önceki derslerimizde anlattığımız için burada tekrar değinmiyoruz.

Senin hobin nedir sorusuna; benim hobim kitap okumaktır, benim hobim müzik dinlemektir, benim hobim bisiklete binmektir, benim hobim yüzmektir gibi cevaplar verebiliriz. Almanca hobi söyleme cümlesinin kalıbı aşağıdaki gibidir. Sadece bir hobimizi söyleyeceksek aşağıdaki kalıbı kullanırız.

Mein Hobby ist ………….

Yukarıdaki cümlede noktalı yere hobimiz ne ise onu getiririz. Örnek vermek gerekirse;

• Was ist dein Hobby? : Senin hobin nedir?
  • Mein Hobby ist schwimmen : Benim hobim yüzmektir
  • Was ist dein Hobby? : Senin hobin nedir?
  • Mein Hobby ist singen : Benim hobim şarkı söylemektir

Almanca hobi söyleme cümlesinin çoğul kalıbı aşağıdaki gibidir.

Meine Hobbys sind …………. ………….

Yukarıdaki “meine Hobbys sind …….. ……….” cümlesi “benim hobilerim …… dır/dir” anlamına gelir. Aşağıdaki örnek cümleleri incelediğinizde daha iyi anlayacaksınız.

• Was sind deine Hobbys? Senin hobilerin nelerdir?
  • Meine Hobbys sind singen und schwimmen : Benim hobilerim şarkı söylemek ve yüzmektir
  • Was sind deine Hobbys? Senin hobilerin nelerdir?
  • Meine Hobbys sind schwimmen und Buch lesen : Benim hobilerim yüzmek ve kitap okumaktır