• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Aktif karbon nedir? Aktif karbon nasıl kullanılır?

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Aktif karbon, son zamanlarda birçok üründe kullanılır oldu. Makyaj malzemeleri, temizlik ürünleri ve hatta gıdalarda yer alan aktif karbon, özellikle dişleri beyazlatma özelliği nedeniyle tercih ediliyor. Peki, aktif karbon nedir? Aktif karbon nasıl kullanılır?
Kimyasal olarak, siyah karbon, ince parçacıklı maddenin bir bileşenidir. Siyah karbon, birkaç bağlı formda saf karbondan oluşur. Fosil yakıtların, biyoyakıtın ve biyokütlenin eksik yanması sonucu oluşur ve hem antropojenik hem de doğal olarak oluşan kurumlarda yayılır. Odun, kömür, hindistancevizi gibi maddelerin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir.

AKTİF KARBON NASIL KULLANILIR?

Aktif kömür yaygın olarak bilenen adıyla aktif kömür, son birkaç yıldır hayatımızda yer edinmeye başladı.

Temizlik ürünlerinde iki kat fayda sağlıyor
Emici özelliğinin oldukça yüksek olması nedeniyle normal bir temizlik ürününe göre iki kat daha fazla hijyen sağlıyor. Bu nedenle temizlik ve kişisel bakım ürünlerinin içeriğinde sıkça yer veriliyor.
Gözenekleri ve sivilcileri yok ediyor
Gözenekleri temizliyor ve siyah noktaların yok edilmesinde kalıcı bir rol oynuyor.

5cefe7d27af50706b8d7de30.jpg

Gıda sektöründe de popüler
Uzmanlar tarafından zararsız olduğu belirtilen aktif karbon, gıda sektöründe de yer edinmeye başladı.0 Simsiyah bir dondurma, krep, limonata ve hatta siyah hamburgerlere sosyal medyada sıklıkla rastlamak mümkün.
Saçların dökülmesini engelliyor

Aktif karbonun saçları güçlendirdiği ve dökülmeleri önlediği de söylemler arasında. Özellikle dişlerdeki plak ve lekeleri temizlerken ağzımızın PH dengesini ayarlıyor.
Düzenleyici etkiye sahip
Vücutta kötü kolestrolü düşürüyor, safra asidini düzenliyor ve böylece emilimini önlüyor.
 
Top