Aktif felsefede insan nedir?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Aktif felsefede insan nedir?

2012 yılında 100’ün üzerinde seminer ve etkinliğe imza atan Aktif felsefe Yeni Yüksektepe Derneği Manisa Şubesi, 2013 yılına da hızlı başladı. 2013 yılının ilk seminerinin teması “İnsan Nedir” oldu.
Aktif felsefe Yeni Yüksektepe Derneği Manisa Şubesi Manisa’daki faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. 2013 yılının “İnsan nedir?” temalı ilk seminerinde konuşan Aktif felsefe Yeni Yüksektepe Derneği Manisa Şubesi Başkanı Emel Tokuyan, İnsan nedir? sorusunun ilk insandan itibaren hep sorulduğunu belirterek, “Hayat nasıl yaşanır, neden farklıdır. Bunlar hepsi felsefesinin konusudur. Kimse bir başkasının yerine yürüyemez. İnsan olmak demek, kendi adımıza hareket etmek demektir. Doğada binlerce çeşit farklı taş varsa, insanlarda o taşlar gibi birbirinden farklıdır” dedi.
Kolay yoldan başarıya ulaşmanın eşyanın tabiatına aykırı olduğunu dile getiren Başkan Tokuyan, lider insanların çoğunun zor koşullarda bulunmalarına rağmen yollarına devam ettiğini belirterek, insanların çağın yaygın hastalığı olan popüler kütlere adapte olmaya çalıştığını ifade etti.
İnsanın kendisini oluşturması gerektiğine dikkat çeken Tokuyan, “Acı çekmek, gülmek insanların ortak özelliklerindendir. İnsanlar birçok dayatmaya maruz kalıyor. Önemli olan insanın kendisini bilmesidir. Okumak güzel ama onu hayatla değerlendirmek daha da güzeldir. Hayat boyunca değişiriz. Önemli olan dönüşüme ayak uydurmaktır. Çünkü dönüşüm insanları yukarılara taşır. Bizi genç tutar. Felsefe insanın hayatına rol verir. İnsan düşünen bir varlıktır. Dünyada var olan her şeyi düşünür ve kendisine uygun olanı seçer. İnsan felsefe çalışarak kendini düzenler. İçimizdeki uygun iradeyi ortaya çıkarır. Felsefe insana düşünmeyi öğretir” dedi.
 
Top