• Merhaba Ziyaretçi.
    "Karantina" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Aile planlaması

Suskun

V.I.P
V.I.P
Aile planlaması

* Doğum kontrolü
* Nüfus planlamasıDoğum kontrolü

Doğum kontrolü, geçici veya kalıcı olarak hamileliği engellemek ya da hamile kalma olasılığını azaltmak amacıyla çeşitli yöntemlerin, araç-gereçlerin ya da ilaçların kullanılmasıdır.

Doğum kontrolü kadınların gebe kalmasını önlemek gebelik olasılığını azaltmak ya da istedikleri zaman çocuk sahibi olmalarına imkân veren çeşitli yöntemlerin tümüne birden verilen addır.

Bu yöntemlerden aile planlaması amacıyla hem kadın hem de erkek faydalanabilir.

Kürtaj gebeliğe son vermeyi amaçlarken doğum kontrolü gebeliği önlemeyi hedef alır.

Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği önlemeyi amaçlar ancak bunun için kullanılan yöntemler bazılarınca çocuk düşürme yöntemi olarak eleştirilmektedir.

Doğum kontrolü birçok kültürde ve din açısından siyasi ve etik tartışmalara neden olmaktadır.

Bu muhalefet farklı şekillerde kendini gösterir.

Bazı çevreler cinsellikten kaçınma dışında tüm yöntemlere karşı çıkar.

Bazıları "doğal olmayan" yöntemler diye niteledikleri prezervatif, doğum kontrol hapı gibi teknikleri eleştirir sadece doğal yollardan korunma tekniklerini (geri çekme, takvim) kabul eder.
Nüfus planlaması

Nüfus planlaması,1965'de Adalet partisi tarafından kanunlaştırılmıştır.,Irkçı-Malthuscu,Amerikanın,Çin,Hindistan,Pakistan ve diğer sömürgelerinde uygulamaya koyduğu nüfus yok etme yoludur.

Amaç, hor görülen, halkların yok edilmesidir.Fransız demograf Alfred Sauvy 'l'europe submergee' adlı kitabında konu detaylarıyla ele alınmıştır.Pozitivist Atatürk,nüfusu en büyük değer olarak görürken.Anglo-saxon emperyalizminden feyz alanlar, onu en büyük sorun görürler.Demirel hükümetinin ve onun sağlık bakanlılığının, uygulamaya koyduğu, nüfus ve aile planlaması metodu,ne yazıkki başarılı olmuştur.

Avrupanın 100 yılda geldiği nüfus yaşlanması oranına 25 yılda gelinmiştir.1965'de kadın başına 6 çocuk düşerken bügün, 2,1 çocuk Türkiye ortalamasıdır.
 
Top