Ahmet Altan Aldatmak Kitabı özeti

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Aldatmak Kitabı özet,
Aldatmak Kitabı
Ahmet Altan Aldatmak Kitabı Konusu
Aldatmak Kitabı Hakkında Bilgi

KİTAP HAKKINDA
Aldatma fiilinin oluşması için ne gibi hazırlayıcı faktörlerin olması gerektiği tartışılırBu konuda çok farklı görüşler vardırAma bence ev içinde eşler arasında oluşan küçük sorunlar yada zamanla eşler arasındaki ilişkinin sıradanlaşmasının aldatmanın temel nedeni gibi gösterilmesi yanlış

Aldatmanın temelinde, sadece kendisini düşünen ve yaşamdan kuralsızca maksimum fayda sağlamaya çalışan bir kafa yapısının oluğunu düşünüyorum

Aldatma fiilinden aldatandan çok aldatılanın zarar gördüğü kanısındayımÇünkü aldatan insan bu fiili tamamen kendi fiziksel ve ruhsal tatmini için yapıyorBunu yaparken de yaptığının yanlış olduğunu biliyorKendi iradesiyle de bu yolu seçiyorDoğal olarak da bunun sonuçlarına katlanmak zorundadırAma aldatılanın bu konuda bazı hataları olsa dahi böyle bir davranışla cezalandırılmayı hak ettiğine inanmıyorum

Yazar kitapta çoğumuzun benzerlerini defalarca görüp duyduğu basit bir olayı konu almışYazar aldatmanın temelinde yatan sorunlardan çok bu fiilin sonuçları üzerinde durmuş Kitapta aldatmanın temelinde yatan sorunlardan veya bir başka ifadeyle aldatmak fiilini hazırlayıcı faktörlerden de bahsedilmişAma kitabı okurken bunların çok basit ve yüzeysel kaldığını görüyorsunuzYazar kadın kahramanın aldatma fiilinden aldığı zevki vurgulamak için uğraştığı kadar, kadını bu yola iten sebeplere kitabında yer vermek için uğraşmamış

Kitabı okurken bazen kendime acaba yazar aldatmayı savunuyor mu diye sormadan edemedim

Kitabın arka kapağında yazar için ‘ Aşkı ve insanı pek az yazar onun gibi anlatabildi…' yazıyorAma ben bu kitapta aşka dair hiç bir şey bulamadımBu kitabın neresinde aşka dair bir şeyler var? Bir de hangimiz bu kitaptan etkilenerek hayatımızda ve insanlara bakış açımızda değişiklik yaptık? Buna benzer bir olayı daha önce hiç duymayanımız var mı?

Ben umduğumu bulamadım Yapılan onca reklamı hak etmiyor bu kitap Kitabın tek farklı yönü var o da sonuç kısmı Kitabın kadın kahramanı aldatmaktan aldığı zevki, sevgilisiyle arası bozulunca kriptomani de arıyor Bunun sonucu olarak da yakalanıyor

Kitapta yazarın kısa özgeçmişi var Burada 1985'de yazdığı ikinci kitabı Sudaki İz'in toplatıldığı ve müstehcenlıkten yargılanarak mahkeme kararıyla yakıldığı yazılmışOkuduktan sonra bu cümle üzerinde biraz düşündümBir yazar toplatılıp yakılacak kadar müstehcen bir kitabı niye yazar? Müstehcenlikle yazar bu topluma ne verebileceğini düşünüyor? Müstehcenlikte sınır nedir? Sanat eserleri söz konusu olunca müstehcenlıkte sınır yok mudur?

Bence müstehcenlıkten sanat olmazSanatın topluma bir şeyler vermesi lazım

Romandan aklımda kalan bazı noktalar var:

Aydan Cem'le daha üçüncü görüşmesinde kocasını aldatmaya başlıyorİnsan bu ne hız diye sormadan edemiyor Ben kitabın 120 sayfasına gelinceye kadar hep kafamdan bu ilk olamaz diye düşünüyordum120 sayfada da kocasını ilk defa aldatmadığını örgendik

Aydan ilişkisinin son safhasına doğru aşığını önce kocası yokken, daha sonra da kocası evde uyurken evine alıyor ve onunla birlikte olmaktan çekinmiyorYazar bunları daha fazla heyecan almak için yapılan hareketler olarak gösteriliyorBence böyle davranışların temelinde kin ve intikam duyguları mutlaka vardırBu bir meydan okumadır

Aydan tüm olanları kocasına anlatınca kocasının oturup ağlaması da bana çok zavallıca bir hareket olarak göründü Bu davranışı sergileyen birinin eşini tüm bu olanlara rağmen affetmesi de çok normal

Aydan hayatına giren erkekleri kıyaslıyorBu kıyaslamada da en önemli kıstas cinsellikAydan arada bir özlediği zaman gördüğü ve onun dışında kendisini hiç aramayan birini hayatının en önemli varlığı haline getiriyor Oysa bu insanla her anını birlikte geçirse belki de ona daha farklı bakacaktır

Haluk'un genç bir doktorken eşini çalıştığı hastanenin baş hekiminden kıskanmaması ve kendi geleceği için eşini o adamın önüne atması da çok ibret verici bir olay Bir erkeğin karısını yükselmek için kullanması ona hiç değer vermediğini gösterir

Bence Haluk Aydan'dan boşanmalıydı Çünkü o artık Aydan için önemli biri olamaz Karısının hafızasında Cem hep var olacakHer birlikteliklerinde onu mutlaka Cem'le kıyaslayacakBelki de ilk fırsatını bulduğunda onu tekrar aldatacakAldatmanın cezası ık olmalı

Bence kitabı okuyun ama uygulamaya kalkmayın……

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Hehe örnek alınmaması gereken bir kitap.. Ama ders çıkarın .. Karınıza eşinize sevgilinize ilgi gösterin.. Kuş kafesten uçmasınn .. :D