Ağiz Kokusundan Kurtulmanin Yollari

Çirkin Kral

Forum Tutkunu
Ağız kokusundan kurtulmanın yolları
Bu bilgilere dikkat...Herkes hayatında bir kaç kez ağız kokusundan şikâyetçi olmuştur. Tıbbi dilde 'Halitosiz' diye adlandırılan "ağız kokusu" pek çok farklı nedenden kaynaklanabiliyor.


Telefonla yapılan bir ankette ABD'de yaşayan erkeklerin yüzde 50'si, kadınların yüzde 60'ı nefes rahatlatıcı' ürünlerden kullandıklarını söylemişlerdir. ABD'deki yıllık tüketim sadece ağız suları için 740 milyon dolar civarında ve nane şekeri veya ağız spreyleri gibi 'ağız koku dispenserleri' için de yaklaşık 625 milyon dolar para harcanıyor; Almanya'da ise bu rakamlar üçte bir civarında olduğu tahmin ediliyor.


Ağız kokusunun nedeni ve tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi Jinemed Hospital'dan KBB Uzmanı Op. Dr. Şenol Civelek yanıtladı.


Ağız kokusu neden kaynaklanır?

Halitozis dediğimiz ağız kokusu, ağızda bulunan bakterilerin hidrojen sülfür içerikli ürünlerinden ortaya çıkmaktadır. İyi ağız hijyenine sahip bireylerde hidrojen sülfür üreten bakteri popülasyonu azınlıkta iken kötü ağız hijyenine sahip kimselerde bu tip bakteri sayısı artmaktadır.Ağız kokusunu tipleri var mı?

Ağız kokusu fizyolojik, patolojik ve psikolojik olmak üzere üç tiptir.

Fizyolojik ağız kokusu nedir?

Açlıkta ve beslenme alışkanlığına bağlı olarak yemeklerden sonra fark edilen ağız kokusudur.


Fizyolojik ağız kokusuna ne yol açar?

Yüksek protein içerikli; kırmızı et, balık, peynir ve süt ürünleri gibi gıdalarla bakterilerin etkileşmeleri sonucunda oluşur. Ayrıca soğan, sarımsak, turp gibi koku veren yiyecekler de ağız kokusuna yol açan sülfür içermelerinden dolayı nefes kokmasına yol açar. Alkol alımı, kahve içimi ve sigara kullanımı da ağız kokusuna yol açmaktadır.
 
Benzer Konular Başlık Forum Cevap Tarih
yesim434 Balık Kokusundan Kurtulma Yolları Kadın 0

Top