Afrika Cüce Geyiği

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Geyik Türleri - Afrika Cüce Geyiği Özellikleri - Afrika Cüce Geyiği Hakkında

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Artiodactyla
(Çift toynaklılar)
Alt takım: Ruminantia
(Geviş getirenler)
Familya: Tragulidae
(Cüce geyikgiller)
Cins: Hyemoschus
Tür: H. aquaticus

Afrika cüce geyiği (Hyemoschus aquaticus), cüce geyikgiller (Tragulidae) familyasından, gececil memeli hayvan türü.


Morfoloji
Boy uzunluğu 60-100 cm, omuz yüksekliği 30-40 cm, kuyruk uzunluğu 10 cm dir. Ağırlığı 7-16 kg gelir. Kürkü kızıl kahverengi olup üzeri beyaz çizgilerle donatılmıştır. Bu desen orman kamuflajı gereğidir. Alt bölümleri beyaz renktedir. Boğazında ters "V" şeklinde beyaz bir leke vardır. Dişileri erkeklerinden daha büyüktür. Erkeklerinin üst köpek dişleri geriye kıvrık biçimde uzanmıştır ve ağızdan belirgin biçimde dışarı çıkar. Familya içinde
Üreme

9-26 ayda cinsel olgunluğa erişir. Gebelik süresi 7 aydır. Tek yavru yaparlar. Yavrular 3-6 ay süt emerler. Ömürleri genelde 8 yıl olmasına karşın, 13 yıla da çıkabilir.
Ekoloji ve davranış

Gececil türdür. Gündüz ormanda dinlenir. Yalnız yaşar. Bölgecil değildirler; fakat dişiler düzenli olarak birbirlerinin yuvalarını işgal ederler. Erkekler ise düzenli olarak dişilerin yuvalarını ziyaret ederler. Yırtıcı hayvan tehditine karşı ilk tepkisi harketsiz durmaktır; eğer tehdit sürerse, o zaman da suya girerek su altında bir süre siner. Öncelikle meyvelerle, aynı zamanda yaprak ve saplarla da beslenir. Ormandaki yırtıcı memeliler ana düşmanlarıdır. Yavruların düşmanı ise yırtıcı kuşlardır.
Yayılımı

Nehir vadileri ve suya yakın ova yağmur ormanları ana yaşam alanlarıdır.
 
Top