Adsl - Kablosuz ( Wireles ) Modem Ayarını Açmak ve Şifrelemek - LinkSys

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Modem kurulumunu BURADAN inceleyebilirsiniz.

Artık kablosuz ağ destekli modem ile internete bağlandığınızı varsayıyorum. (Yukardaki linkte açıklama mevcut)

Modem Ayarları bölümüne girmek için IE satırına 192.168.1.1 yazıp kullanıcı adı ve şifre bölümüne admin yazarak ulaşıyoruz.

Açılan pencerede aşağıdaki resimde okla gösterilen bölüme tıklayarak wireles ayarları yapabileceğimiz bölüme ulaşıyoruz.


wireles1.jpg


Karşınıza aşağıda görünen pencere gelecektir. Buradan resimde oklarla gösterildiği gibi Wireless SSID Broadcast: Enabled olarak işaretleyip Save Settings butonuna tıklıyoruz.


wireles2.jpg


Artık modemimiz kablosuz ağdan internete bağlanmaya hazır. Bu durumda modeminizin sinyallerini bilgisayar algılayarak kablosuz ağın bulunduğuna dair ileti verecektir.

Buraya kadar herşey güzel ancak modem frekansını algılayabilecek mesafe içindeki başka bilgisayarlardan da artık internete bağlanılabilecektir. Bu da demektir ki izniniz olmadan sizin hattınızdan internete girilebilir. Bu durumda yapmamız gereken kablosuz ağımıza bir şifre atamaktır.

Kablosuz Adsl Ağına Şifre Atamak:

Bir üstteki resimde görülen pencerede iken kırmızı çerçeve içine alınmış olan bölüme (Wireless Security) tıklıyoruz. Alttaki sayfa ekrana gelencektir. (Alttaki resim)


wireles3.jpg


Bu pencerede kendi ayarlarımı görüyorsunuz.

Bu pencereye ilk ulaştığınızda görüntü aynı şekilde olmayacaktır. Şu ayarları yapmalısınız.

  • WEP Encryption: bölümünden kendinize göre bir şifreleme türü belirleyin.
  • Passphrase: bölümüne istediğiniz şifreyi yazıp Generate butonuna basın.

Bu işlemden sonra yazdığınız şifreye göre üretilen keyler (şifreleme yönteminize göre) listelenecektir. Bunlardan birini ya da tümünü istediğniz bir yere kaydedin.

Artık kablosuz (Wireles) ile ilk bağlanmaya çalıştığınızda bu şifrelerden birini girmeniz gerekecek. Daha sonraki bağlantılarda ise buna ihtiyaç duymazsınız. Taa ki kablosuz bağlantıyı manuel olarak kesip tekrar bağlanmak isteyinceye kadar.
 
Düzenleyen yönetici:

chnchn

Üyecik
Dediğiniz her şeyi uyguladım ama modemimin wireless ışığı bir türlü yanmıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 
Top