• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Adını Kurgusal Karakterlerden Alan Canlılar: İlginç Adı Olan Canlılar

Enda

Neylersin!!!
V.I.P

Flora ve fauna için verilen bilimsel isimler çeşitli kaynaklardan gelmektedir. Ancak bazı isimler diğerlerinden çok daha farklıdır. Çünkü o isimler keşfi yapan kişinin adından veya soyadından gelmek yerine, tamamen kurgusal karakterlere dayanıyor. Hal böyle olunca bu isimler çok daha fazla dikkat çekiyor. Bu nedenle adını kurgusal karakterlerden alan bitkileri ve hayvanları anlattık. İşte adını kurgusal karakterlerden alan canlılar.

1. Oedipina complex – gamboa solucan semender​

Adını kurgusal karakterlerden alan canlılar

Adını kurgusal karakterlerden alan canlılar arasında bulunan bu neotropik semender türünün adı, Sophocles’in dramı Oedipus Rex ve Sigmund Freud’un ona dayanan ünlü psikanalitik teorisinden gelmektedir. Oedipina complex, Güney Amerika’da yaşayan akciğersiz bir semender türüdür. Pek fazla bilinmeyen bu semender yaklaşık olarak 12 cm uzunluğundadır. Ayrıca tehlike altında olduğunu hissettiğinde ölü taklidi yapar.

2. Iago garricki​

Köpekbalığı

Bu balık, Shakespeare’in Othello’sundaki kötü karakterin adını taşımaktadır. Neden böyle bir isim verildiği bilinmemektedir. Ayrıca iago garricki türü, Kuzey Avustralya’da yaşar ve en fazla 75 cm uzunluğuna ulaşabilir.

3. Bagheera kiplingi – zıplayan örümcek​

Örümcek

Bu Orta Amerika zıplayan örümceği türünün adı, Rudyard Kipling’in Orman Kitabı’nda genç Mowgli’ye rehberlik eden yardımsever bir panter olan Bagheera’dan gelmektedir. 2009 yılında tanımlanan bu örümcek, ağırlıklı olarak vejetaryen olan ilk örümcek oldu. Bu nedenle bagheera kiplingi, adını kurgusal karakterlerden alan canlılar arasında bulunuyor.

4. Han solo – trilobit​

han.jpg

Han cinsinin adı, Çin’in en büyük etnik grubu olan han uyruğunu ifade eder. Modern Çin’in bu uzun süredir nesli tükenmiş trilobit yerlisine bir tür adı ataması gerekiyordu. Bu nedenle paleontolog Samuel Turvey, Yıldız Savaşları filminin sevilen karakteri Han Solo’dan esinlendi.

5. Geragnostus waldorfstatleri – trilobit​

g-799x675.jpg

Turvey’den komik bir isim alan tek trilobit Han solo değildi. Çünkü Turvey bu fosilin başının The Muppet Show’un sorularıyla sıkıştıran karakterleri Statler ve Waldorf’a benzediğini düşünüyordu. Bu nedenle başka bir tribolite bu ismi verdi.

6. Gojirasaurus quayi – dinozor​

Dinozor

Gojira, bu 220 milyon yaşındaki avcıya uygun bir isim olan Godzilla’nın orijinal Japonca adıdır. Yaklaşık 5,5 metre yüksekliğinde olan bu canlı en eski ve büyük etobur dinozordur.

7. Gollum suluensis​

Adını kurgusal karakterlerden alan canlılar

Bu Yeni Zelanda köpekbalığının adı J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ndeki “Gollum” karakterinden geliyor. Ayrıca Sulu isminin, Star Trek’teki Hikaru Sulu karakterinden geldiği düşünülse de gerçek bundan çok farklı. Çünkü “sulu” adı, Filipinler’deki bir denizi ifade ediyor. Bu nedenle gollum suluensis, adını kurgusal karakterlerden alan canlılar arasında bulunuyor.

8. Spongiforma squarepantsii – mantar​

Adını kurgusal karakterlerden alan canlılar

Spongebob Squarepants (SüngerBob KareŞort) olarak adlandırılan bir hayvanın bir sünger olması gerektiğini düşünürüz. Ancak Spongiforma squarepantsii aslında 2010 yılında tanımlanan bir mantar türüdür.

9. Sauroniops pachychilus – dinozor​

Dinozor

Bu etobur dinozorun tek bir göz yuvası olduğu için adını başka bir Yüzükler Efendisi karakterinden aldı. Tahmin edin adını hangi karakterden aldı? Elbette Sauron’un ateşli gözünden. Bu nedenle sauroniops pachychilus, adını kurgusal karakterlerden alan canlılar arasında bulunuyor. Ayrıca bu dinozor için çok uyumlu bir isim olduğunu belirtmemiz gerek.

10. Otocinclus batmani – zırhlı yayın balığı​

Adını kurgusal karakterlerden alan canlılar

Bu Güney Amerika’da yaşayan zırhlı yayın balığı türünün kuyruk noktası, Gotham’ın ihtiyologu Pablo Lehmann’ı hatırlatıyor. Bu sebeple böyle bir isme sahip.

11. Tetragnatha quasimodo – örümcek​

Örümcek

Bu Hawai örümceği türü, adını Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu adlı romanının ana karakterinden almıştır. İ

Listelist
 
Top