Adet Söktürücüler

Papatya

V.I.P
V.I.P

Kadınlarda düzenli periyotlarla yaşanan regl dönemi, bazı sebeplerden ötürü gecikir.
Bu da kişide hem fiziksel, hem de psikolojik sorunlar yaratır.
Vücutta belli bölgelerde şişlik, ödem, zaman zaman sivilcelenme, ruhsal sıkıntı, gerginlik, tahammülsüzlük gibi şikayetlerin sıkça yaşandığı adet gecikmesinde çözüm olarak doğum kontrol hapları da önerilir.
Adet söktürücüler, progesteron içeren preparatlar olduğu için, aynı içeriğe sahip olan doğum kontrol hapları da adet söktürücü olarak kullanılır.

Gerek adet sancıları, gerekse geciken kanamaların yarattığı olumsuz fiziksel ve ruhsal durumlar, kadınlarda stres ve gerginlik oluşturur, günlük hayatı olumsuz etkiler.
Adet gününün gelmesine rağmen, kanamanın başlamaması olarak tanımlanabilecek adet gecikmesi, bitkisel ürünlerle doğal ve zararsız şekilde çözüme ulaştırılabilir.

  • Adet gecikmesi yaşandığında papatya ve biberiye bitkisini çay şeklinde demleyerek içmek, adet söktüren yöntemlerdendir.
  • At kuyruğu otu da kaynatılarak içildiğinde adet sancısı ve adet sökülmesi için fayda sağlayacaktır. Eğer tadı sert gelirse balla tatlandırabilirsiniz.
  • Civan perçemi ve çörek otu da birlikte kaynatılarak içildiğinde adet gecikmesi şikayetine iyi gelir. Bu karışım, kısırlık sorunu olan kadınlar için de fayda sağlar. Menopoz döneminde adetten kesilen kadınların yaşadığı sorunlar için de çözüm getirir. İsterseniz bu karışıma sığır kuyruğu da ilave edebilirsiniz.
  • Adet gecikmesi sorunu yaşayanlar için bir öneri de çiriş otudur. Çiriş otunu kaynatıp balla karıştırarak içebilirsiniz.
  • Çörek otunu balla karıştırarak yerseniz, adet söktürücü olarak bir çözüm daha üretmiş olursunuz.
  • Balla tatlandırılmış, kaynatılmış kekik de günde 3 kez içilebilir.
  • Adet döneminde yaşanan şiddetli ağrılar için kaynatılan kuş dilini balla karıştırarak aç karnına içebilirsiniz.
  • Salatalarda, cacıklarda, poğaçalarda, sebze ve et yemeklerinde sıkça ve sevilerek kullanılan dereotu da, oldukça etkili bir adet söktürücüdür. 2 çay kaşığı dereotunu dövüp, kaynatıp içerseniz, adet söktürdüğüne tanık olabilirsiniz.
  • Adet gecikmesi yaşadığınız sıkıntılı dönemlerde kerevizi de bolca tüketirseniz, adet söktürücü etkisini görebilirsiniz.

Adet Söktürücü Kür İbrahim Saraçoğlu

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun şifa amaçlı hazırladığı pek çok doğal karışım ve reçete içinde adet söktürücü olarak kullanılacak kürler de mevcuttur. Adet dönemi geciken kadınlarda hayli işe yaradığı bilinen bu kürle tanışmak isterseniz işte malzemeleri ve yapılışı.

Malzemeler

1 litre su
20 gram çobançantası otu
20 gram at kuyruğu otu


Yapılışı

Çobançantası ve at kuyruğu otunu havanda iyice ezin. 1 litre suya bu karışımı ilave edin ve 20 ila 25 dakika boyunca bu şekilde bekletin. İbrahim Saraçoğlu adet söktürücü kürünüz hazır.


Adet Söktürücü Çaylar


Her zaman doğa yanımızda ve en büyük destekçimiz. Sadece güzelliği ile gözlerimize hitap etmekle kalmıyor, tıpkı bir annenin şifalı eli gibi bizi iyileştiriyor. İşte adet söktürücüler başlığı altında işimize yarayacak ve bu konuda bize destek verecek bitkilerden hazırlanan çaylardan istifade edebilir ve adet gecikmesi gibi sıkıntılı bir süreci yönetebiliriz.

Sözgelimi papatya ve biberiye çayı, kekik ve civanperçemi çayı, at kuyruğu otu ve bal kürü, hatmi çiçeği ile civan perçemi, alıç, maydanoz, kimyon, nane,nergis, safran, misk, havuç tohumu, misk, karabaş otu gibi bitkilerle hazırlanacak çaylar, bu sıkıntılı dönemi doğal yollarla çözmeye yardımcı olabiliyor. Kadınların bu tür sağlık problemlerinde ve aksamalarda sürekli akıllarında olan ve yanıt arayan sorular vardır. Sözgelimi maydanoz suyu adet söktürür mü sorusu sık sorulan sorulardan biridir.

Ardından gelen bir başka soru ise adaçayı adet söktürür mü şeklindedir. Aynı şekilde soğan suyu adet söktürür mü hususu da daima gündemdedir. Bu bitkilerin rahim hareketlerini ve kadınlık hormonlarını harekete geçirdiği bilinmektedir. Nadir görülen adet periyodu gecikmelerinde işe yarayabilirler ama adet gecikmeleri ve adet görememe problemi kronikleşmişse ve yanı sıra başka sıkıntılar da yaşanıyorsa mutlaka tıbbi bir çözüm için hekime başvurulmalıdır.

Adet Söktürücü Bitkilerden Çay Karışımı Nasıl Olur?

Maydanoz
Civanperçemi
Kimyon
Kiraz sapı (kurutulmuş olmalı)
Papatya
Nane
Karabaş otu
Ada çayı


Adet Söktürücü İğne

Adet döngüsünde problemler yaşayan ve adet gecikmesinden şikayet eden kadınlar için bir başka alternatif çözüm de adet söktürücü iğne kullanımıdır. Adet söktürücü iğne kadınlarda adet dönemini taklit ederek kanın çözülmesini ve tahliyesini sağlar.

İğne kullanımından sonra 3-5 gün içinde adet kanaması başlar. Eğer hekim gerekli ve uygun görürse adet söktürücü iğne tavsiye edebilir. Hekim önerisi ve onayı olmadan bu tür ilaç ve iğneleri kullanmak oldukça tehlikeli neticelere sebebiyet verebilir. Hele ki gebelik gibi bir durum söz konusuysa ve kişi bundan henüz haberdar değilse, adeti geciktiği için yaptıracağı iğne bebeğe zarar verebilir.

Gerekli muayene ve kontrollerden sonra hekim gerekli görürse zaten reçete edecektir. Adet söktürücü iğneler yüksek dozda hormon içerirler. Bilinçsiz ve sorgusuz sualsiz kullanılan adet söktürücü iğneler vücudun doğal hormon dengesini allak bullak edebilir.

Üstelik her adet gecikmesinde adet söktürücü iğne kullanılması da tehlikeli ve risklidir. Eğer hekim uygun görürse ve önerilen dozlarda ve zamanlarda kullanılırsa adet söktürücü iğneler kadınlardaki adet gecikmesi problemini rahatça çözebilir.

Adet Söktürücü İlaçlar Ve Kullanımı

Adet söktürücü ilaçlar gebelikten korunma amaçlı, ve bazen de geciken adeti başlatabilmek için kullanılır. Bazı kadın hastalıklarında da tedavi amaçlı kullanıldığı olur.

Adet söktürücü hap kullanacak olan hamile değilse, rahim duvarına baskı yapılarak, rahim duvarlarının ve atıkların sökülüp atılması sağlanmış olur. Bu şekilde adet kanaması başlar.

Kadınların adet döngülerinin ilk döneminde östrojen hormonu etkindir.
İlerleyen günlerde ise progesteron hormonu ağırlık kazanır.
Adet söktürücü ilaçlar da bu döngüyü taklit ederek etki sağlarlar.
İlkin progesteron hormonu verilip, sonrasında ilaç kesildiğinde hormon seviyesi düşer ve 4-5 gün içinde adet başlar.

Doktor tavsiyesi ile kullanılacak bazı adet söktürücü ilaçlar şunlardır:

Tarlusal 5 mg Tablet
Luteynyl 5 mg Tablet
Duphaston 10 Mg Tablet
Cyclo- Progynova Draje
Apranax Fort 550 mg Tablet
Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet
Advil Liquigel 200 Mg 20 Kapsül

Adet söktürücü ilaçları kullanmadan önce gebelik şüphesi olup olmadığı iyice tetkik edilmelidir.


Adet Söktürücü Yiyecek Ve İçecekler : Kereviz, maydanoz, dereotu, atkuyruğu, yabani kekik, civan perçemi, zerdeçal gibi bitkiler adet söktürücü olarak etkili olan şifalılardır.

Kaynak; Püf Noktaları - Püf Noktası

 
Top