• Merhaba Ziyaretçi.
    "İlkbahar ve Doğa" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Adet sancılarını azaltmak için yapılması gerekenler

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Adet sancıları ergen bayanların en büyük sorunlarından biridir. Adet döneminde sosyal hayatı perişan eden sancılar çeşitli yöntemlerle azaltılabilir. Ağır ağrı kesiciler yerine bazı önerileri dikkate alarak adet sancılarının etkisini bertaraf edebilirsiniz.


0yYVG.jpgİşte adet sancılarını azaltmak için yapılması gerekenler;

Yürüyüş Yapın!
Spor yapmak adet döneminizde yapmak istediğiniz en son aktivite olabilir. Gerçekten de karın ağrıları ve kasılmalarla geçen bir dönemde bir de eğilip kalkmaya çalışmak pek de keyifli görünmüyor. Ancak spor yapmak adet döneminizde rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Evin çevresinde kısa bir yürüyüş ağrılı kramplarınıza ve şişkinliğinize iyi gelecek.
Abur Cuburdan Uzak Durun
Bütün ay ağzınıza zararlı tek bir lokma koymamış olsanız da adet dönemlerinizde hormonlarınız farklı çalıştığı için, kendinizi bir anda koca bir paket patates cipsini yarılamış halde bulabilirsiniz. Biraz zor olsa da adet dönemlerinde sağlıklı yiyecekler tüketmeye devam etmeniz gerekiyor. Sebze ve meyve ikilisinin yanında bolca su içmek kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlayacaktır.
Uykunuza Özen Gösterin
Vücudunuz adet dönemlerinde normalden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu yüzden özel günlerinizde halsiz ve yorgun hissedersiniz. Şüphesiz vücudunuzun rahatlaması ve enerji toplaması için en iyi yol keyifli bir uyku çekmektir. Bu yüzden bu dönemlerde kafein alımını azaltmanız hatta kesmeniz deliksiz bir uykuya dalmanıza yardım edecektir.
Eskileri Dinleyin
Ergenlik döneminde korkunç adet sancılarınızı annenizin hazırladığı sıcak su torbalarıyla bertaraf ettiğinizi hatırlıyor musunuz? Eski tecrübelere kulak vermek her zaman işe yarar. Kaslarınızı gevşeterek ağrılarınıza iyi gelecek sıcak su torbasını karnınızın alt kısmına yerleştirerek 20 dakika uzanın. Yenilenip enerji dolacaksınız.
Doğal Ağrı Kesiciler Deneyin
Adet dönemi ağrıları baş gösterdiğinde ağrı kesicilere başvurmak en kolay ve etkili çözümdür. Ancak en ufak bir ağrıda ağrı kesicilerle haşır neşir olmak pek de sağlıklı bir çözüm değil. Bunun için rahatlatıcı etkileri olan doğal çaylar hayat kurtarıcı görevi üstleniyor. Her şey iyi hoş ama tadını sevmiyorum diyorsanız bitki çayınızın içine bir kaşık bal atarak tatlandırabilirsiniz.
 
Top