Adana - Üniversiteler

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
ADANA ÜNİVERSİTELERİ

ayrac.gif

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

uZNCGjI.png

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Adana'da 2011 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 31 Mart 2011 yılında çıkardığı 6218 Sayılı Kanunla kurulmuştur. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Turizm Fakültesi olmak üzere 9 fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden oluşmaktadır.

Rektörlüğüne 6 Aralık 2011 tarihinde Prof. Dr. Adem Ersoy atandı.

Aralık 2015 tarihinden itibaren Prof. Dr. Aykut GÜL Vekil Rektör olarak görev yapmaktadır.

Fakülteler
  • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
  • İşletme Fakültesi
  • Turizm Fakültesi
  • Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
  • Denizcilik Fakültesi
  • Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
  • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • Siyasal Bilgiler Fakültesi

Yüksekokullar
  • Yabancı Diller Yüksekokulu

Enstitüler
  • Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü

Merkezler
  • Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
  • Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

Rektörlüğe Bağlı Bölümler
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü
Türk Dili Bölümü

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Çukurova Üniversitesi

UBCyxvS.png

Çukurova Üniversitesi, Adana şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta Seyhan gölü kıyısındaki kampüsünde eğitim-öğretim veren bir devlet üniversitesidir.

Genel bilgiler
Çukurova Üniversitesi'nde, çoğunluğu Adana'da bulunan 16 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 5 Yüksekokulu, 13 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitüsü, 25 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır.

2012 yılı sonu itibariyle Çukurova Üniversitesinde yaklaşık 1900 Akademik Personel, 29000’i lisans, 11500'ü ön lisans ve 4500’ü lisansüstü olmak üzere 45000 öğrencinin eğitim ve öğretiminde görev almaktadır.

Öğrencilerin, öğretim elemanlarının, araştırmacıların gereksinim duydukları ulusal ve uluslararası yayınları barındıran Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi mevcuttur.

Tarihçe
Üniversitenin temel atma töreni 5 Ocak 1971 yılında Başbakan Süleyman Demirel'in ve MHP genel başkanı Alparslan Türkeş'in katılımıyla gerçekleşmiştir.

Çukurova Üniversitesi, 1969 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan "Adana Ziraat Fakültesi " ile 1972 yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan "Çukurova Tıp Fakültesi"nin yeni bir üniversitenin çatısı altında bir araya getirilmesiyle 1973 yılında kurulmuştur. Daha sonra kurulan Temel Bilimler, İdari Bilimler ve Mühendislik Fakülteleri ile bu sayı beşe yükselmiştir. 1982 yılında ise, Temel Bilimler, Fen-Edebiyat Fakültesi'ne; İdari Bilimler, Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Ekonomi ve İşletme Fakülte'leriyle birleşerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne; Mühendislik Fakültesi ise yine Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Mühendislik Fakültesi ile birleşerek Mühendislik - Mimarlık Fakültesi'ne dönüşmüştür. Adana, İçel ve Hatay'daki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Yabancı Diller Yüksekokullarının tümü Üniversite çatısı altında toplanarak, Eğitim Fakültesini oluşturmuştur.

1992 yılına gelindiğinde, 6 fakülte, 11 yüksekokul, 3 enstitü, 1 devlet konservatuvarı, 22 araştırma ve uygulama merkezinden oluşan Çukurova Üniversitesi; 3 yeni üniversitenin nüvesinin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Modern bina, laboratuvar ve eğitim araçlarıyla 2 yüksekokul Mersin Üniversitesi'ne, 3 yüksekokul Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne devredilmiştir. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne ise Kahramanmaraş'taki Araştırma ve Uygulama Merkezi, yeni Üniversitenin Rektörlük binası ve iki fakülte binası olarak devredilmiştir.

Su Ürünleri, İlahiyat, Diş Hekimliği ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin kurulmasıyla fakülte sayısı 10'a yükselmiş, Adana Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Kozan Meslek Yüksekokulları açılmıştır. 1994 yılı içerisinde, Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 1995 yılı içerisinde de Karaisalı Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na, Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da 1996 yılında Adana Sağlık Yüksekokulu'na dönüştürülmüştür. Lisansüstü eğitim öğretim yaptıran 3 Enstitü, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve 1997 yılnda kurulan Kadirli Meslek Yüksekokulu ile birlikte akademik kurum sayısı böylece 23'e ulaşmıştır. 2007 yılına gelindiğinde 1 fakülte ve 2 meslek yüksekokulu Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'ne devredilmiştir. 2009 yılında bölgedeki enerji merkezleri göz önünde bulundurularak Ceyhan Mühendislik Fakültesi, 2009 yılında Yabancı Diller Yüksekokulu, 2012 yılında ise Eczacılık, Kozan İşletme ve Ceyhan Veteriner Fakülteleri kurulmuştur.

Akademik Birimler

Fakülteler
  • Hukuk Fakültesi
  • Ceyhan Mühendislik Fakültesi
  • Ceyhan Veteriner Fakültesi
  • Diş Hekimliği Fakültesi
  • Eczacılık Fakültesi
  • Eğitim Fakültesi
    • Eğitim Bilimleri
    • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği
    • Özel Eğitim
    • Yabancı Diller Eğitim Bölümü
    • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
    • Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi
    • Güzel Sanatlar Eğitimi
    • İlköğretim Bölümü
  • Fen-Edebiyat Fakültesi
    • Biyoloji
    • Fizik (İngilizce)
    • Kimya
    • Matematik
    • Türk Dili ve Edebiyatı
    • İstatistik
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    • İktisat (İngilizce)
    • İşletme (İngilizce)
    • Maliye
    • Ekonometri (İngilizce)
    • Uluslararası İlişkiler
  • İlahiyat Fakültesi
    • Temel İslam Bilimleri
    • Felsefe ve Din Bilimleri
    • İslam Tarihi ve Sanatları
  • İletişim Fakültesi
  • Güzel Sanatlar Fakültesi
    • İç Mimarlık
    • Seramik
    • Tekstil
    • Grafik
  • Kozan İşletme Fakültesi
  • Mühendislik - Mimarlık Fakültesi
    • Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)
    • Biyomedikal Mühendisliği
    • Çevre Mühendisliği
    • Elektrik - Elektronik Mühendisliği (İngilizce)
    • Endüstri Mühendisliği
    • İnşaat Mühendisliği
    • Jeoloji Mühendisliği
    • Maden Mühendisliği
    • Makine Mühendisliği (İngilizce)
    • Otomotiv Mühendisliği (İngilizce)
    • Mimarlık
  • Tekstil Mühendisliği
  • Su Ürünleri Fakültesi
  • Tıp Fakültesi
  • Ziraat Fakültesi
    • Ziraat Mühendisliği
    • Gıda Mühendisliği
    • Peyzaj Mimarlığı

Yüksek okullar

• Adana Sağlık Yüksekokulu
    • Ebelik
    • Hemşirelik
  • Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu
  • Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
  • Sivil Havacılık Yüksekokulu
  • Yabancı Diller Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulları
  • Adana Meslek Yüksekokulu
  • Ceyhan Meslek Yüksekokulu
  • Ceyhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
  • Karaisalı Meslek Yüksekokulu
  • Kozan Meslek Yüksekokulu
  • Pozantı Meslek Yüksekokulu
  • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
  • Yumurtalık Meslek Yüksekokulu
  • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
  • Tufanbeyli Meslek Yüksekokulu
  • Feke Meslek Yüksekokulu
  • İmamoğlu Meslek Yüksekokulu
  • Aladağ Meslek Yüksekokulu
Enstitüler
  • Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Araştırma ve Uygulama Merkezleri
  • Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZAYMER)
  • Aile Planlaması ve İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇESAM)
  • Duyma Engelli ve Özürlüleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Genetik ve Embriyo Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇÜGEM)
  • Kalıtsal Kan Hastalıkları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Makine Alet Cihaz Tasarım İmalat Araştırma ve Uygulama Merkezi (MACTİMARUM)
  • Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Pamuk Araştırma ve Uygulama Merkezi (PAUM)
  • Perinatal Tanı Araştırma ve Uygulama Merkezi (PERİTAM)
  • Pozantı Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi (POZMER)
  • Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Stratejik Araştırmalar Merkezi
  • Subtropik Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Tarımsal Yayım Haberleşme Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Tıbbi Bilimler Deneysel Araştırma ve Uygulama Merkezi (TIBDAM)
  • Tropikal Hastalıklar Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Tümör Araştırma ve Teşhis Uygulama Merkezi (TATUM)
  • Türkoloji Araştırmaları Merkezi
  • Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (Biyoteknoloji)

Balcalı Kampüsü
Çukurova Üniversitesi'nin ana kampüsü 22,000 dekar arazi üzerine kurulu olan Balcalı Kampüsü olup, Adana'nın hemen kuzeyinde ve şehir merkezinden 11 km uzaklıkta bulunmaktadır. Seyhan Gölü'nün doğu ve kuzey yakasında yer alan kampüs, adını üniversitenin kurulmasından önce kampüs alanında bulunan Balcalı köyünden almaktadır. Kampüste yönetim ve eğitim-öğretim birimleri yanında, laboratuvarlar, Balcalı Hastanesi, merkezi kütüphane, spor tesisleri, lojmanlar,Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu yer almaktadır. Şehirden kampüse, emekli rektör Prof.Dr. Mithat Özsan'ın adıyla anılan Mithat Özsan Bulvarı üzerinden ulaşılır. Adana şehir merkezi'nden kampüse, Büyükşehir Belediyesi Balcalı dolmuşları ile ve halk otobüsleri ile ulaşılabilir.

Programlar
Çukurova Üniversitesinde yüzlerce bölüm ve programda eğitim yapılmakta, lisans düzeyinde bazı bölümler yabancı dilde eğitim yapmakta ve ve birçok bölümde zorunlu ve isteğe bağlı hazırlık bulunmaktadır.

İkinci öğretim
Çukurova Üniversitesinde bazı bölüm ve programlar hariç birçok bölümde ikinci öğretim mevcuttur.

Akademik personel
Çukurova Üniversitesi'nin eğitim-öğretim kadrosunda 2004 yılı itibariyle 332 profesör, 143 doçent, 299 yardımcı doçent, 153 ögretim görevlisi, 723 araştırma görevlisi, 77 uzman, 157 okutman, 1 çevirici, 24 yabancı öğretim elemanı olmak üzere toplam 1909 öğretim elemanı görev yapmaktadır.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Fakülte Sayısı : 13 Yüksekokul Sayısı : 4 Meslek Yüksekokulu : 9 Konservatuvar : 1 Enstitü : 3 Öğretim Gör. Sayısı : 165 Okutman Sayısı : 155 Uzman Sayısı : 79 Öğretim Üyesi Sayısı : 721 Profesör Sayısı : 334 Doçent Sayısı : 114 Yardımcı Doçent Sayısı : 358 Öğrenci Sayısı : 40000