Adam Nevill - Daire 16

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Bazi Kapilarin Kapali Kalmasi Gerekir

72100

Edgar Allan Poe geleneğiyle Stephen King'in tarzını birleştiren yeni bir yetenek! Londra'nın zengin bir muhitinde bulunan Barrington House'da boş bir daire vardır. Daire 16'ya elli yıldır kimse adım atmamıştır ve bunun bir sebebi vardır. Bazı şeylerin gizli kalması gerekmektedir. Fakat daha sonra Amerikalı genç bir kadın olan Apryl, büyük teyzesi Lillian'dan kendisine kalan mirası teslim almak için Londra'ya gelir. Apryl çok geçmeden Barrington House'un geçmişini araştırmaya başlar. Araştırmaları onu en sonunda daire 16'ya yönlendirir. Kapı aralandıktan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır...

14-15agustos başlangıç. Sıkıcı ve zoraki ilk 150 sayfa

16agustos-yorum 160 ve sonraki sayfalardan sonra

Başta rüyalarla ve bir adamın halüsinasyonlarıyla başlayan daha sonra büyük teyzesinden kalan daire ye giden bir kadının

teyzesinin günlüğünde ki aşırı depresif şizofrenik yazılarını okuyarak ona ve kocasına ne olduklarını araştırmaya karar vermesiyle olaylar zinciri ,

anlamlandıramadığım başta saçma gelsede 170 . sayfadan sonra açığa çıkan ve beni tatmin eden bir örgüyle devam ediyor.

İlk 100 - 150 sayfaya kadar hayatımda okuduğum en saçma ve anlamsız kitap olarak nitelendirdiğim okudugumdan 'hiçbirhalt' anlamadığım bu satırlar,

Sonunda aklımdaki soruların cevabını vermeye ufaktan başladı. Şuan 170 li sayfalardayım.

Spoiler !!!

(170 li sayfalara geldiğimde yani şuan ki düşüncelerim Seth 'in başına gelenler ayakta gördüğü sanrıların sebepleri;
-Benliğimizde gizlenen diğer benliğin varlığı
-Öte diye nitelendirilen benliğimizin iğrençliği
-Asıl benliğimizin hangisini olduğunu suan kavrayamamış olsamda bir benliğin şuan ki görüntümüz olduğu yani insanların veya
bizim diğer insanları gördüğümüz şekilde yani 'insan' diye nitelendirilen insan sulieti olduğu.
- Seth 'in gördüğü insanlar (uyanıkken) hepsi hayvan veinsan karışımı deforme olmuş suratlar ve vucutlardan oluşuyor.
Başta ruya olarak gördüklerini artık uyanıkken çıplak gözle ve dehşetle izliyor.
İnsanları artık insan sulietinde görmek yerine hayatının geri kalanında kendisinin henüz bilmediği öteki benliklerini görür halde buluyor.

Acaba Seth ve Apryl karşılacak mı? Seth 'in gördüklerini Apryl 'ın bildikleri tamamlayacak mı ?

01.17

----

Peki neden sadece Seth ve sadece birkaç kişi bu çılgınlığı görüyordu?

Bunun cevabı sadece ağır depresyonda, boşlukta ve ölümün kıyısında olanların görüyor olduğuymuş sanırım.

Kitabın bir sayfasında 170. sayfadan önceki sayfalarından birinde yazıyordu.

Tabi ben kitaba saçma ve anlayamıyorum kafayı yicem edasıyla devam ettiğim için dikkatlice okumamıştım.

----------

Kitap gerçekten kafayı yedirecek kadar gıcık bir baslangıç yapmış. Ama ben inat edip devamını okuyacagım , bu kitabı bitireceğim diye devam ettim.

İyiki bırakmamışım :)

Olaylar anlayabileceğim yönde devam ediyor.

03.13 G.Sayfa :211

-----------

Kitabı okumaya başladığımdan beri süren ve hala devamı konusunda ısrar eden bir baş ağrısıyla sanırım okumaya devam edicem.

Saat 04.02 . Kitaptaki tasvirler delice ! Akıl dışı ! Mantığın ötesinde !

Daha hangi kelimeler ifade edebilir anlatabilir bilmiyorum.

Konu gecen varlıklardan etkilenmedim. Yani korku ve gerilim namına hiç bir duyguya kapılmadım lakin,

Anlatım tarzı beni cidden dehşete düşürdü ! ve okumamı ısrarla devam etmemi sağlayan bir irade kazandırdı.

İçine fazlasıyla çeken yazarın anlatımı gerçekten harika ve hayranlık verici.

İlk defa bir kitap üzerine üstelik henüz bitmeden an ve an yorum yapıyorum.

Bunu sağladığı için de yazarı kutluyorum!

Ayrıca tasvir ettiği hiç bir yazının görselini görmediğim için de seviniyorum.

Yazarın nasıl bir hayal gücüyle ve delirmeden yazdığını merak ediyorum, acaba o resimler gerçekten gözünde canlandı mı veya

onların eskizlerini çıkardı mı ?

Eğer böyle birşey yaptıysa ben de görünce Seth gibi kafayı felan yiyebilirim sanırım.

----------

Ve bitiş T: 17agustos2017 01.28

Ne okudum ben ya dediğim bir sondu.

Daha önce de belirttiğim gibi tasvirler manyakça açıkçası yazarın kafadan kontak oldugunu düşünüyorum.

Ve kesinlikle kitabı tavsiye etmiyorum ..

Hadi bitsin diye diye okudugum bir kitap oldu , ve gerçekten oldukça iğrenç şeyler okudum .

Edgar Allan Poe sevenlere tavsiye edebilirim sadece.​