Abraham Lincoln Neden Öldürüldü

1655803146576.png

ABRAHAM LİNCOLN NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ​

Köleliğe karşı çıktı! Abraham Lincoln neden öldürüldü?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarihinin en önemli başkanları arasında yer alan Abraham Lincoln, sıradışı hayat hikayesiyle dikkat çekiyor. 15 Nisan 1865 tarihinde suikaste kurban giden ABD'nin 16'ıncı Başkanı Abraham Lincoln hakkında bilmeniz gerekenleri haberimizde derl

Çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Abraham Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli başkanlarından biridir.

Amerika başkanı oluncaya kadar geçen süreçte “insanlık” kelimesinin anlamına dair birçok şey keşfedip tecrübe etmiş ve köleliği kaldırmıştır. Lincoln’e göre beyazlar ve siyahiler eşit değildir, ancak siyahiler de insandır.

Lincoln, iki eğitimsiz çiftçinin ilk çocukları olarak dünyaya geldi. 9 yaşındayken annesi Nancy süt hastalığından vefat etti. Lincoln, ekonomik nedenlerden dolayı 18 ay kadar örgün eğitim aldı.
SİYASETE GİRİŞİ
Lincoln, 1832 yılında 23 yaşındayken Illinois’te Liberal Parti üyesi olarak başarısız bir kampanya ile siyasi kariyerine başladı. Sangamon nehrindeki gemi trafiğini üstlendi. Daha sonra Kara Şahin Savaşı sırasında milis kuvvetlere kaptanlık yaptı. 1834’te devlet meclisi seçimini kazandı. İlerleyen zamanlarda hukukla ilgili kitaplar okudu ve hukuk öğrenmeye başladı. Bu dönemde çok başarılı bir avukat oldu. Daha sonra 1841 yılında Whig Partisi’ne girdi. 1847 yılında Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi’ne seçildi. Meksika-Amerika Savaşı sırasında Başkan James K. Polk’u eleştirdiği için çok dikkat çekti.

Lincoln, Illinois Yüksek Mahkemesi’nde avukatlık kariyerine başladı. Bu dönemde birçok davada başarılı oldu ve en başarılı avukatlar arasında yer aldı. Lincoln’ün başarılı olduğu en önemli dava, 1858 yılındaki bir cinayet davasıydı. Lincoln’ün müvekkili William “Duff” Armstrong, James Metzker’i öldürmekle suçlanıyordu.1858 yılında savunmasını yaptığı William “Duff” Armstrong davasıyla kendini kanıtlamayı başardı. Lincoln, 23 yıllık avukatlık kariyeri boyunca 5.100’den fazla davada avukatlık yaptı.

BAŞKAN OLDU, KÖLELİĞİ YASAKLADI
Cumhuriyetçi Parti’nin ilk ve ABD’nin 16'ıncı Başkanı olan Lincoln, göreve başlar başlamaz önceden söz vermiş olduğu gibi köleliğin kaldırıldığını açıkladı. 13. Anayasa Değişikliği sayesinde bunu başardı. Ancak ABD’nin güneydoğu bölgelerinde tarıma dayanan bir ekonomi vardı. Bu çiftliklerde pamuk ve şeker kamışı gibi şeyler yetiştiriliyordu ve gerekli iş gücünü siyahi köleler sağlıyordu. Ülkenin diğer bölgelerinde ise ekonomi sanayiye yönelmişti ve buralarda kölelik kalkmıştı. Bu arada yeni eyaletler kuruluyordu ve bu eyaletlerde de kölelik yasaklanıyordu.

Ancak Lincoln seçimleri kazanıp başkan olunca, onun köleliği kaldıracağına kesin gözüyle bakan 7 güneyli eyalet (South Carolina, Mississippi, Florida, Alabama, Teksas, Georgia ve Louisiana) ABD’den bağımsızlığını ilan etti. Bu eyaletler Jefferson Davis’in başkanlığı altında Amerika Konfedere Devletleri adı altında yeni bir devlet kurdular. Daha sonra onların arasına 4 eyalet daha katılmaya karar verdi. Bu 11 eyalet Amerikan İç Savaşı’nda güneyli Konfederasyon tarafını oluşturdular. Ülkenin geri kalan kısmı (özellikle kuzeydoğu kısmı) da kuzeyli Birlik (Union) tarafını oluşturdular. Bir süre sonra iki devlet arasında savaş patlak verdi.

LINCOLN'ÜN GETTYSBURG KONUŞMASI
Amerikan İç Savaşı’nın en büyük ve kanlı çarpışması Gettysburg Muharebesi’ni Birlik Güçleri kazandı. Ancak Birlik Güçleri’nin asker sayısı bu savaşta çok azalmıştı, bu nedenle daha fazla asker gerekiyordu. Lincoln 1863 yılında seferberlik çağrısında bulundu. Seferberliğin halka duyurulması ile birlikte New York Eyaleti’nde hükümete karşı bir isyan çıktı. Lincoln, halkı sakinleştirmek ve savaşa karşı birlik olma konusunda halka çağrı için 1863 yılında Gettysburg konuşmasını yaptı.

“Burada bundan böyle kendini esas adaması gerekenler hayatta kalmış olanlardır. Bu bitmemiş görevi, bu cesur insanların bu kadar ilerlettiği noktadan alıp daha ileriye taşımalıyız. Biz hayatta kalanlar, işte bu görevi sırtlanıp, burada hayatını vermiş olanların fedakarlığından aldığımız kuvvetle daha çok ilerlemek zorundayız, ki bu insanların bir hiç uğruna ölmediğini ispatlayalım. Tanrı’nın şahitliğindeki bu ülkenin yeni bir özgürlük doğuşu yaşamasını sağlayalım ve halkın, halk tarafından halk için yönetimi olduğu bu devlet yeryüzünden silinmesin.”

ABRAHAM LINCOLN SUİKASTİ
John Wilkes Booth, aşırı güneyli taraftarı olan bir aktör ve Konfederasyon adına çalışan bir casustu. Booth’un ilk planı Lincoln’ü pazarlık için Konfederasyon hapishanesine kaçırmaktı. Fakat Lincoln’ün 11 Nisan’da siyahilerin haklarına yönelik yaptığı konuşma yüzünden planını değiştirdi ve suikast düzenlemeye karar verdi. Booth, Lincoln ve eşinin Ford Tiyatrosu’nda bir oyun izleyeceklerini öğrendi. Bunun üzerine planını daha da büyütmeye karar verdi ve Başkan Yardımcısı Andrew Johnson ve Dış İşleri Bakanı William H. Seward için de suikastçılar ayarladı.

14 Nisan 1865 Lincoln ve eşi, “Our American Cousin” isimli oyunu izlemek için Ford Tiyatrosu’na geldi. Lincoln o gün yakın korumasının gelmemesini istemişti. Lincoln ve eşi özel balkondaki yerlerine geçti. Booth ise balkonun arka kısmında bir delik açtı ve doğru anı beklemeye başladı. Booth, Lincoln’ü oyunun en komik anında vurmayı planlamıştı. Çünkü kahkaha seslerinin arasında silah sesi fark edilmeyecekti. Booth gülme seslerinin arasında Lincoln’ü başından vurup sahneye çıktı ve “Sic semper tyrannis!” (Daima tiranlar için) diye bağırarak kaçtı. Lincoln nerede vuruldu sorusunun net cevabı ise Washington’daki Ford Tiyatrosu’dur. Booth, suikasttan 12 gün sonra federal ajanlar tarafından bulundu ve Virginia’da bir ahırda öldürüldü.
Suikastın ardından Lincoln, tiyatronun karşısında Alman bir terziye ait olan eve taşındı. Lincoln, 15 Nisan 1865 sabahı hayata gözlerini yumdu. Lincoln’ün cenazesi trenle Illinois’e götürüldü.

LINCOLN HAKKINDA BİLİNMEYENLER
Abraham Lincoln'ün 'barmenlik' lisansı vardı.
Lincoln'ün oğlu Robert, Edwin Booth tarafından tren kazasından kurtarıldı.Booth, Lincoln'ı öldürecek olan adamın kardeşidir.

Lincoln, kadınların oy kullanması gerektiğini düşünüyordu.

Abraham Lincoln, vurulmadan önce 'Gizli Servisi' oluşturdu.

Abraham Lincoln depresyondaydı. Kendi üzerinde kullanır korkusuyla bıçak taşımaktan sakınırdı.

1876'da Şikago Kalpazanları, Lincoln'ı mezarından çalmaya teşebbüs ederek 200 bin dolar fidye istedi.

Lincoln, fanı olduğu aktör John Wilkes Booth tarafından öldürüldü.

Lincoln'ün köpeği de suikast sırasında öldü.
 
Son düzenleme:
Top