• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

8K Televizyon

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Özel üye
RULR8Z4.jpg


Japon elektronik devi Sharp, ilk ticari 8K ekranlı televizyonu üretti. Sınırıları zorlayan yeni cihazın satışa çıkacağı tarih de açıklandı.
Televizyon teknolojilerindeki gelişim hız kesmeden devam ediyor. TV'ler yeni işletim sistemleri ve yeni arayüzlerle bir yandan uygulama ve internet dünyasına eklemlenirken, bir yandan da daha yüksek görüntü kalitesisağlayacak panellere kavuşuyor.

Sharp 8K TV bu yıl geliyor
2K, 4K derken Japon elektronik üreticisi Sharp, 8K ekranlı televizyonunu ticari pazara sunmaya hazırlanıyor. BBC'nin haberine göre Sharp'ın 8K ekranı, günümüzün yaygın yüksek çözünürlüklü video formatı 1080p'den 16 kat fazla piksel içeriyor. 8K ekranların tam çözünürlüğü ise 8192x4320piksel. Sharp'ın televizyonu 85 inç ekrana sahipken, bu yüksek çözünürlüğün en az 65 inç ekranlarda sağlanabileceği belirtiliyor.

İlk 8K yayın NHK'dan
Birçok ülkede henüz 4K ve 2K yayınlara geçilmemişken, karasal yayıncılık hala analog sistemlerle sürdürülürken, TV yayın teknolojileri alanında gelişmiş ülkeler yeni teknolojilere daha çabuk adapte oluyor. Bu konuda en önce davranan yine Japon devlet televizyonu NHK oldu ve 8K deneme yayını planladıklarını duyuran ilk kanal olarak tarihe geçti.

Fiyatı ne kadar?
Gelen bilgiler Sharp'ın 8K televizyonunu Kasım ayında satışa sunacağı yönünde. 85 inç ekrana sahip olması beklenen cihazın fiyatı ise 133 binABD doları olarak açıklanmış durumda. Bir şirket yetkilisi, yeni TV'larının2019 yılına kadar 1 milyon ünitelik satışın üzerine çıkmasını beklemediklerini açıkladı.
 
Top