6.Ayını Dolduran Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Her anne bebeğini sütüyle beslemek ister o içtiği sürece . Bu durumun devamlılığı bebekte daha hastalık oluşmasına neden olur. Anne sütü mümkün olduğunca 2 yaşına kadar verilmelidir. 6. aydan sonra ise ek gıdaya geçilebilir. Bu geçişlerde farklı tavsiyeler sunuluyor doktorlar tarafından kimi meyveyle başlatırken kimi ilk meyve ile başlamanın sebze yemeğini bebeğin sevmeyeceğini o yüzende ilk sebzeyle başlanması gerektiğini savunuyor.
Bende bebeğime sebzeyle geçiş yaptırdım.
Ek gıda deneyimleri az ve üç gün kuralıyla yapılıyor. Tadımlık sebzeler denetliyor. Bu denemeler üç gün tek bir sebze ile oluyor. bunun sebebi ise bebekte alerjiye sebep olabilecek sebzeyi bulabilmek. karışık yapılırsa deneme bunu bulmak daha zor olacaktır. Bu geçiş döneminde neler yaptım bu konu altında paylaşacağım. Forumdaki annelerde burada bilgilerini paylaşırsa deneyimleriyle belkide yeni annelere faydalı olurlar.

nazenin

MiKRoSKoBiKCaNLı
Özel üye
Besinleri tek tek tattırmak kesinlikle çok önemli bende öyle yaptım ama Ali Eren alerjik bir bebek toza karşı da çok hassas ve zaman zaman döküntüleri olabiliyor
Bu da beni ayrım yapmakta zorluyor çok daha özenli bir takip gerekiyor

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
6. ay yani 180 gün dolduğunda ek gıda serüveni başlıyor. Birçok yerde bu böyle. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda bu geçiş 5.ayında başlayabiliyor.Serüven dedim cidden serüven gibi. İlk başlananlar bir çay kaşığıyla veriliyor üç günde artırılarak tattırılıyor bebeğe. Tabi bir kaşık nasıl pişirilir minyatür tencerelerde, tencere dibinde(hoş ben biraz bu oranı tutturamıyorum dolayısıyla fazlasını hep kendim yedim. Tatsız tuzsuz birşey kuzum iyi yiyor bunu derdim hep ?)
Pişirme yöntemi hep aynı aslında pişecek sebze haşlanıyor , bir iki damla zeytin yağ ekleniyor ,blendırdan geçirilip bebeğe yediriliyor. Burada dikkat edilen nokta bazı sebze ve meyva sırayla(ayına göre)veriliyor. Ay ay sebze ve meyva listesi ise şöyle :
FB_IMG_1523273077266.jpg

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Vitamin deposu çorba
6-7 minik yaprak ıspanak yaprağı
5 dilim kabak
1 dilim bal kabağı
Çeyrek tatlı patates
Yarim havuç
1 arpacık soğan
1 diş sarimsak
1 tk yulaf ezmesi
1 tk pirinç
1 tk bebek salçası
2 küp ilikli kemik suyu
2 bardak su
En son zeytinyağı.

Sebzeler küçük küçük doğranır diğer malzemelerle.birlikte tencereye alınır. 2 bardak su da eklendikten sonra pişirilir en son.zeytinyağı gezdirilir afiyet olsun kuzucuklara. ??????

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Taneli olan yulaf ezmesini robottan geçirin.,daha sonra 1 çay bardağı su ile 1* 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesini pişirin, kıvama göre arttırabilirsiniz sonra 2 tane kayisiyi bölerek suda 6 7 dakika kaynatıp karışımları birleştirip blendirdan geçirin üzerine 1 çay kaşığı ceviz koyun. Bebislere afiyet olsun