• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

5 Haftalık Bebekler

yesim434

Hırçın Karadenizli
V.I.P
BEBEĞİNİZ 5 HAFTALIK

Bebeğiniz elleri, parmakları, ayakları ve ayak parmakları olduğunu öğreniyor. Şu ana kadar bebeğiniz kol ve bacaklarının vücudunun istediği şeyleri tutmaya yarayan parçaları olduğunun farkında değildi. Ayakları veya ellerini kullanmasını gerektiren oyunlar bebeğinizin bu organlarına odaklanmasına yardımcı olur (aynı zamanda eğlencelidir).

Bebeğiniz daha fazla konuşmaya başlar. Elbette ki kelimelerle değil, fakat artan anlamsız sesleri, agulamaları ve homurtuları ile konuşur ve bunlar dil becerileri gelişiminin başlangıcıdır. Sevdiği ses insan sesi, özellikle sizin ve eşinizin sesidir. Her fırsatta bebeğinizle konuşun. Özellikle yüksek seslere karşı daha ilgilidir ve siz düşük sesten yüksek sese geçerek dikkatini koruyabilirsiniz. Bu şarkı söyleme stili her kültürdeki ebeveynlerin bebekleri ile konuşurken doğal olarak kullandıkları bir stildir.

Problem & Çözüm

Genital bölge bakımı

Bebeğinizin genital bölgesini temiz tutmak doğru bir şeydir, fakat güçlü sabunlar ve banyo köpükleri iyi fikir değildir — bunlar çocuğunuzun üretrasındaki (idrarın çıktığı yer) açıklığı tahriş edebilir ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Bebeğiniz en az 3 yaşına basana kadar, onu hassas cildi için özel olarak geliştirilmiş banyo ürünleri ile yıkayın.

Oğlunuz: Oğlunuz ister sünnetli olsun ister olmasın, penisinin özel bir dikkate ihtiyacı yoktur. Penisini vücudunun geri kalanı ile birlikte yumuşak bir banyo ürünü ile yıkayın.

Eğer bebeğiniz sünnetli ise, penisi birkaç gün oldukça kırmızı görünebilir. Ayrıca sarımsı bir salgı da olabilir. Her iki reaksiyon da penisin normal şekilde iyileştiği anlamına gelmektedir. Çok nadiren sünnet nedeniyle enfeksiyon ortaya çıkar, fakat penis ucu şiştiğinde veya kızardığında ve içinde su olan kabuklu sarı yaralar fark ederseniz, hemen çocuk doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.

Eğer bebeğiniz sünnetli değilse, sünnet derisini geriye çekmenize gerek yoktur. Esasında, sünnet derisi penisinden ayrılana kadar bunu yapmak da mümkün olmayacaktır ve derinin ayrılması birkaç yıl sürebilir, oğlunuz bebek bezlerinden kurtulduktan çok sonra gerçekleşebilir.

Kızınız: Vulva — dış genital bölge — doğumdan sonra birkaç hafta boyunca kızarık ve şişmiş olabilir. Ayrıca beyaz, şeffaf veya hafif kanlı bir akıntı da fark edebilirsiniz. Bunların hepsi normaldir ve nedeni hamilelik sırasında maruz kaldığı hormonlardır. Hala bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Eğer akıntı altı haftadan fazla sürerse, mutlaka çocuk doktorunuza başvurun.

Bebeğinizin bezini değiştirirken, tıpkı yetişkinlerin yapması gerektiği gibi önden arkaya doğru silin, bu sayede vajinaya dışkı bulaşmasını engellemiş olursunuz.

Kaynak: mynet.com
 
Top