• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

40 Yaşından Sonra "Göz Tansiyonuna" Dikkat

~meLek~

GalataSaray'ım
METİN GİRGİN - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurşen Yüksel "Halk arasında 'karasu hastalığı' olarak bilinen göz tansiyonu erken teşhis edilmezse körlüğe neden olan bir hastalıktır" dedi.

Yüksel AA muhabirine yaptığı açıklamada halk arasında "karasu hastalığı" olarak bilinen göz tansiyonunun 40 yaşından sonra herkeste ortaya çıkabilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Ailesinde göz tansiyonu olanların bu hastalığı mutlaka iyi tanımaları gerektiğini anlatan Yüksel "Halk arasında 'karasu hastalığı' olarak bilinen göz tansiyonu erken teşhis edilmezse körlüğe neden olan bir hastalıktır" diye konuştu.

"Göz tansiyopnu 40 yaşından sonra çıkıyor"

Hastalığın ilerleyene kadar belirtisinin olmadığını çoğu kez göz siniri kuruyana kadar hiçbir şikayetin ortaya çıkmadığına dikkati çeken Yüksel "Maalesef bu hastalığın özelliği bu. 40 yaşından önce 3 yılda bir 40 yaşından sonra 2 yılda bir göz tansiyonunu mutlaka göz hekimine giderek ölçtürmek gerekir" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yüksel göz tansiyonu genetik olduğu kadar miyop ve şeker hastalarında daha çok ortaya çıktığını dile getirerek göz dokularının kanlanmasının da bu hastalığı tetikleyebildiğini kaydetti.

Göz tansiyonunda sinirler öldüğü için yeniden eski haline getirmenin mümkün olmadığını ifade eden Yüksel bu hastalığın tedavisinde de erken teşhisin çok önemli olduğunu vurguladı. - Kocaeli
 
Top