3D Printer'dan Nasıl Çıktı Alınır

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Özel üye
EB9B06P.jpg


1. Adım 3D Çizimi Oluşturmak


Öncelikle bir telefon kabı, projenizde kullanacağınız dişli çark ya da sevdiğiniz bir oyun karakterinin hangi ölçülerde basılmasını istiyorsanız o ölçülere göre çizimini yapmanız gerekiyor. Bunun için SolidWorks, 3D Max, AutoCad, Alibre, UniGraphics, Catia gibi ücretli programları veya ücretsiz olarak sunulan Google Sketchup, OpenSCAD vb. programları kullanabilirsiniz. Tüm bu yazılımlar arasında en çok Solidworks ve 3D Max kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise bu iki yazılımın da güçlü 3D çizim kapasitesine sahip olması, kolay ve anlaşılır arayüz ve buna bağlı olarak çok tercih edilmesidir.


2. Adım .STL Dosya Formatı Oluşturmak

3D çizimi oluşturulan tasarımınızı, 3D printer'a gönderebilmek için oluşturduğunuz çizim dosyasını .STL formatına çevirmeniz gerekiyor. Peki STL nedir? Hemen açıklayalım, Hızlı prototipleme çalışmalarında çok sık kullanılan bir dosya türüdür. Bilgisayarda oluşturulan katı cisim veya yüzeyler üçgen parçalarla ifade edilir.

WYP25js.jpg

Bir kare 12 adet üçgenden oluşmuştur. .STL uzantısı oluşturulurken üçgen sayısı ne kadar fazla olursa oluşturulan model o kadar kusursuz olur. Ancak hassasiyet arttıkça dosya boyutuda buna bağlı olarak artar.

.STL formatı hakkında kafamızda yeterli sayılabilecek bir ön bilgi oluştu. Şimdi 3D çizimlerimizi .STL formatına çevirmemiz gerekiyor. Çoğu gelişmiş program bu işlemi yan programlara ihtiyaç duymadan kendisi yapmaktadır. Aşağıda çok kullanılan bazı programlarda nasıl .STL çıktısı alındığına değineceğiz.

SolidWorks

►File > Save as,
►Dosya tipini STL seçiniz,
►Options > Output as=Binary, Unit=mm,
►Resolution=Custom, Deviation Tolerance=minimum, Angle Tolerance=5 derece seçiniz,
►işlemi tamamlayınız.

3D Max

►İşlem yapacağınız objeyi seçin,
►File > Export,
►Açılan menüden dosyanın kaydedileceği ve sürücüyü ve dosya ismini belirleyin,
►Dosya türü olarak STEROLITHO.STL'yi seçin,
►Save diyip işleminizi tamamlayın.

AutoCad

►Yukarıda belirttiğimiz gibi öncelikle datanız 3 boyutlu olmalı,
►Daha sonra modelinizi ana ekrana getirin,
►Facetres ayarını 10 yapın,
►Komut satırına STLOUT yazın,
►Objeyi seçin,
►Binary için Y seçin,
►Dosya adını girin.

Unigraphics

►File >Export > Rapid prototyping,
►Output type=binary,
►Triangle tolerance=0,0025,
►Adjacency tolerance=0,12,
►Auto normal gen=on,
►Normal display=off,
►Triangle display=on,
►Bu değerler seçildikten sonra işlemi tamamlayınız.


3. Adım . STL Dosyasını Yazıcıya Göndermek

.STL uzantısını 3D yazıcıya göndermek için yazıcının arayüz programını kullanıyoruz. Burada arayüz programının özelliklerine göre plastik rengi, malzeme kalınlığı, baskı şekli (nokta ya da çizgi) vb. birçok özellik seçebiliyoruz. Kısaca baskı öncesi son rötuşlar yapılıp, dosya yazıcıya gönderiliyor.

Ancak işin aslında kilit noktası burası. 3D çizim, .STL oluşturma gibi işlemler bilgisayar başında sorunsuzca halledilebilecek işlemlerdir. Tek bir parça basmaya ihtiyacı olan günlük kullanıcılar, bitirme projesi için model üreten öğrenciler ya da 3D yazıcıya o parayı vermem diyen kullanıcıların ise böyle bir durumda baskı işlemini profesyonel olarak yapan firmalara ihtiyacı var.

ViaPia firması sektörün öncü firmalarında birisidir. Oluşturduğunuz 3D çizimlerinizi firmaya göndermeniz durmunda profesyonel ekip ve kaliteli baskı ekipmanları ile tüm işlerinizi sorunsuzca halledebilirsiniz. 

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Özel üye
4.Adım Çizimin Yazıcıda Basılması

3D baskı işlemlerinde en çok kullanılan polimer türleri, ABS ve PLA'dır. Hafif ve sert bir plastik olan ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren), mekanik etkilere dayanıklıdır ancak renk seçeneği azdır. Kullanılan bir diğer polimer PLA (Poli- Laktik Asit) ise biyo-çözünür bir maddedir ve fazlaca renk seçeneği mevcuttur. Parlak ve canlı renklere sahip baskılar bu malzeme ile elde edilir. Çeşitli renk ve özellikteki polimerler, halk arasında kafa diye tabir edilen ve 3D yazıcının polimeri eritip baskıyı oluştuduğu kısımda gerekli ısı uygulanarak işlenebilir hale getirilir. İşlenebilir yapıdaki polimerler kullanılarak serim tekniği ile baskı oluşturulur.

CzDoWBN.jpg

Yukarıda 3D yazıcının serim tekniği ile baskıyı nasıl oluşturduğu modellenmiştir. KullanılanVoxel ifadesi, pixelin 3 boyutlu halidir. Volumetric Pixel kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşanVoxel, 3 boyutlu bir görüntü elemanını tanımlar. Piksel 2 boyutlu bir alanı belirtirken, Voxel 3 boyutu yani bir hacmi belirtir.


5. Adım Çıktının Kimyasal Solüsyona Atılması

3D yazma işlemi sırasında özellikle parçalı yazma işlemlerinde sizin isteğinize bağlı olarak 3D printerlar destek malzemesi oluşturur. Bu destek malzemeleri çizdiğimiz ve oluşturduğumuz ürünün bir parçası değildir. Destek malzemesi kullanmasındaki amaç hatasız bir üretim sağlamaktır.

lOacKVo.jpg

Yukarıdaki şekilde destek malzemeli üretime ait bir resim bulunmaktadır. Resimde görünen silindir şeklindeki parçalar destek malzemesidir. Destek malzemesi oluşturmak yazıcıların özelliklerine göre iki farklı yöntem mevcuttur. Birincisi, siz dışardan destek yüzeyi için gerekli malzemeyi yazıcıya takarsınız o da takılan malzeme ile destek yüzeyini oluşturur. İkinci yöntem ise ekstradan destek malzemesine ihtiyaç duymaz. Kullanılan ana malzemeyi daha ince işleyip, destek yüzeyi yapımında kullanır. Yazma işleminden sonra üretilen parçalar özel bir solüsyona atılır. Bu solüsyon ile fazlalıklar erir ve elimizde ürünün kendisi kalır.


6. Ve Son Adım Ürünü İşleme

Bu son adımın uygulanması tamamen ürettiğiniz ürünün kullanılacağı yere ve amacına bağlıdır. Eğer ürettiğiniz malzemede işlenecek, delinecek, zımparalanacak, boyanacak, birleştirilecek kısımlar varsa 6. adımda bunlar gerçekleştirilir.

Son olarak önemli bir ipucu vermek gerekirse Master kalıp parçasına ihtiyacınız varsa, mekanik aşınmaya ve 200 derece sıcaklığa dayanıklı olan ABS isimli polimeri kullanarak 3D yazıcıdan elde ettiğiniz parçalar işinizi fazlasıyla görecektir.
 
Top