31 Ağustos 1997 -Prenses Diana trafik kazasında ölümü

Suskun

V.I.P
V.I.P
lady_diana_charles_huwelijk.jpgPrenses_Diana_1961_1997-257x300.jpgprenses+diana


Diana, Galler Prensesi
(Diana; Kızlık adı Spencer ailesinden,)
d. 1 Temmuz 1961 - ö.31 Ağustos 1997)
Galler Prensi Charles'in ilk eşi idi.
Oğulları Prens William ve Harry, Birleşik Krallık ve ona bağlı on beş ülkenin tacına varis olarak ikinci ve üçüncü sıradadır.

Diana Frances Spencer 1 Temmuz 1961 tarihinde İngiliz aristokrasisi içinde doğdu. Edward John Spencer'in en küçük kızıydı. Annesi Althorp Viskontesi Frances, babasının ilk eşiydi. İngiltere, Norfolk'ta, Sandringham Park House'da doğdu. Percy Herbert (kilise rektörü ve Norwich ve Blackburn eski piskoposu) tarafından St.Mary Magdalene klisesinde vaftiz edildi. Diana dört kardeşe sahipti:

The Lady Sarah Spencer (19 mayıs 1955 doğumlu)
The Lady Jane Spencer (11 Şubat 1957 doğumlu)
The Honourable John Spencer (12 Ocak 1960 da doğup öldü)
Charles Spencer (20 Mayıs 1964 doğumlu)

Eşinden boşanan Frances Spencer, Diana'yı ve bir kardeşini de alarak Londra'da Knightsbridge'deki bir apartman dairesine taşındı. Aynı yılın noelinde babalarını görmeye giden Spencer kardeşleri Edward John Spencer annelerinin yanına gödermeme kararı aldı. Frances Spencer dava açsa da eski eşinin nüfuzu nedeniyle çocukları geri alamadı.1975 yılında büyük babalarının (7. Earl Spencer, Albert Spencer) ölümünden sonra babaları 8. Earl yeni Kont olunca, Diana da Lady ünvanını kazandı ve Lady Diana Frances Spencer oldu. 1976 yılında Edward John Spencer romantik kitaplarıyla ün yapmış Barbara Cartland'ın tek kızı Raine (Dartmouth Kontesi) ile evlenince, Diana için Glasgow, İskoçya'ya taşınan annesinin ve İngitere'deki babasının evleri arasında gidip gelen parçalanmış bir yaşam başlamış oldu. Okula gittiğinde sadece Diana'nın babası ve annesi ayrılmıştı, bu Diana'ya çok zor geldi, o zaman İngiltere'de boşanma çok farklı bir şeydi.

Diana ve kardeşleri Raine'i sevmedi. Charles Spencer'in düğünde Raine ve Diana tartışmıştı. Diana'nın ölümünden önce barıştılar, bazen beraber öğle yemeği yediler. Diana'nın son yıllarda annesiyle de barıştı, çocukluğunda annesi gittiği için mutlu değildi.


Diana, kökeni Stuart'lardan gelen aristokrat bir aileye mensuptu[2] Anne tarafında İrlandalı, İskoçyalı, İngiliz ve Amerikan atalarına sahipti. Büyük ninesi New York'lu zengin bir mirasyedi olan Frances Work'tu. (d. 27 Ekim 1857 - ö. 26 Ocak 1947)

Baba tarafından Diana, evlilik dışı dört oğlu yoluyla İngiltere Kralı 2. Charles'ın soyundan geliyordu. Bu dört kişi:

Henry Fitzrey,Grafton 1.Dükü, Clevend 1. Düşeşi Barbara Villiers'in oğlu.
Charles Lennox, Lennox ve Richmond 1. Dükü, Portsmouth 1. Düşesi Louise de Kérouaille'in oğlu.
Charles Beouclerk, Nell Gwyn'in oğlu
James Crofts-Scott, Monmounth 1. Dükü, meşhur bir ayaklanmanın lideri, Lucy Walter'in oğlu.

Diana'nın dikkate değer ataları 1. Robert (the Bruce) ve İskoç Kraliçesi Anne; Mary Boleyn, Lady Catherine Grey, Maria de Salina, John Egerton ve James Stanley (7. Derby Earl'ü)'dir.

Spencer'ler yüzyıllardır Kraliyet ailesi ile yakın ilişki içinde olmuşlardır. Diana'nın anne tarafından büyük annesi, Ruth, Lady Fermoy, (d. 2 Ekim 1908 - ö. 6 Haziran 1993 ) uzun süre arkadaşı ve yardımcısı idi.

Aktör Oliver Platt ikinci kuzenidir. Diana ayrıca favori aktristlerinden biri olan Audrey Hepburn'ün kuzenidir. Diğer dikkate değer kuzenleri Humphrey Bogart ve III. Rainier'dır.7 yaşındayken Diana okula başladı. Kings Lynn'in West Heath Girls' School'unda öğrenip kaldı. Okulda ders çalışmaya çalıştı fakat hiç 'O Level' sınavlarını geçmedi. Ablası, Lady Sarah, gibi davranmaya çalıştı, biraz yaramaz oldu ama çok arkadaş yaptı. 1977 yılında Rougemont, İsviçre'de bulunan Institut Alpin Videmanett'e kaydoldu. Eve dönmek istedi, babasıya sürekli mektuplar gönderdi ve birkaç hafta sonra eve döndü. Bu sırada henüz 16 yaşında olan Diana, ileride eşi olacak kişiyi ilk kez ablası Lady Sarah'ın flörtü olarak tanıdı. Hala Lady Sarah gibi davranmak istiyordu ve 18 yaşında olduğu için babası ona bir hediye verdi. Lady Sarah onun için bir apartman buldu ve babası aldı. Okuldan arkadaşları, Carolyn Pride, Virginia Pitman ve Anne Bolton ile bir apartmanı paylaştı. Londra'da kalırken yemek yapmaktan nefret etmesine rağmen yemek kursuna ve Kensington'daki Madame Vacani's Dance Academy'ye giden Diana, daha sonra Young England Kindergarten hemşirelik okulunda iş buldu. Evli arkadaşlarının evlerinde temizlik yaptı.Prens Charles'in aşk yaşamı ve çeşitli göz alıcı ve cazibeli aristokrat kadınlarla ilişkileri daima basının spekülasyonlarına konu oluyordu. Prens Charles otuz yaşında evlilik için artan bir baskı altındaydı. Yasal olarak tek istek gelinin Katolik Kilisesi'inden olmamasıydı. Geleneklere göre Protestan olması ve İngiltere Kilisesi'nin üyesi olması gereken gelinin soylu bir ailenini mensubu olması da tercih sebebiydi. Tüm bu özellikleri taşıyan Diana'nın Prens Charles'le evliliğine Spencer'ler ve Kraliyet Ailesi sıcak bakıyordu. Çünkü bu evlilik İngiliz hanedanın gelecek planları ve milenyumun eşiğinde ciddi bir krize düşen İngiliz halkının nostaljik düşleri için de umuttu.

Nişanları 24 Şubat 1981'de resmiyet kazandı. Sonunda 29 Temmuz 1981 de tüm dünya televizyonlardan naklen verilen St.Paul Katedrali'nde gerçekleştirilen düğün töreni için ekranları başına geçti. Yaklaşık bir milyar kişinin izlediği törende 20 yaşındaki Daina'nın utangaçlığı gözlendi. Dünya liderlerinin davetli olduğu törende Diana, Cantebury Başpiskoposu'nun onayıyla Galler Prensesi oldu. Gelecekte Birleşik Krallık tahtının Kraliçesi olacaktı. Diana'nın babası o gün BBC kameralarına Yüzyıllardır Spencer Ailesi'nin Monarşiye değerli katkıları olmuştur. Eminim bu günden itibaren geleneğimizi Diana yaşatacak, içten sadakatiyle Kraliyet Ailesi'ne eşsiz hizmetlerde bulunacaktır. şeklinde konuşmuştur.

İskoçya'da tatile çıkarken Diana hamile oldu. Evliliği ilk aylar Diana'ya kolay gelmediği için hamile olduğuna çok mutlu olmuştu. 21 Temmuz 1982'de Diana anne oldu. Bebeğin erkek olduğuna herkes mutlu olmuştu, ona William adını koydular. Doğumdan sonraki evliliği mutlu değildi. Prens Charles hala Camilla Parker Bowles'e aşıktı. Diana kocasın kendisini sevmesini istedi fakat Prens Charles Diana'yı tanımaya çalışmamıştı. Evlenmeden önce Diana bulimik oldu. Evlenirken bulimia rahatsızlığı daha kötü oldu. Dört sene evliliği iyi geçti ama Prens Harry'nın doğumunda Diana kocasında bir fark hissetmişti. Daha sonra 'o gün evliliğim öldü' dedi.

Her şeye rağmen evliliğini düzeltmek istedi. Fakat Charles Camilla'ya aşıktı ve hiçbir şey fark etmedi. Sürekli tartıştılar, birkaç kere Diana kendine kestirdi ama Charles boşverdi. 1985 yılında Prens Andrew ilk kez Sarah Ferguson'la tanıştı. Kralice ve ailesi Diana'nın Sarah gibi davranmasını istedi. Diana'yı ona benzetmeye çalıştı ama benzettiğinde kraliçe ve Prens Philip payladı. Diana ne yapacağını bilmedi, kendine çok kötü hissetti ve bulimiası daha kötü oldu.

Yıllarca Prens ve Prenses öylece devam etti. 1992 yılında ayrıldılar, Charles Highgrove evinde kaldı ve Diana Kensington sarayında kaldı. Diana ve Andrew Morton bir kitap yazdı, Diana'nın biyografisi, 16 Temmuz'da piyasaya çıktı. Charles apaçık bir şekilde Camilla'yla görüşmeye başladı. Boşanmadan önce Diana'nın da birkaç sevgilisi vardı, en ünlüleri rugby oyuncusu Will Carling ve asker James Hewitt.

1995 yılında Diana bir 'Panorama' röportaj yaptı. Evliliğinde herkese ne olduğunu anlatmak istedi. Hergün gazetelerde yanlış masallar vardı, mesela Diana'nın burnuna estetik ameliyat yapılmalıydı. Gizlilikle birkaç BBC TV muhabiriyle görüştü, görüşmeci Martin Bashir'e bulimiasını, evliliği ve nasıl halka yardım etmeye çalıştığını anlattı. "Bu evlilikte biz üç kişiydik, yani biraz kalabalıktı" dedi, ve boşanmak istemediğini söyledi ama 'kalplerin kraliçesi' olmak istediğini anlattı. 20 Kasım 1995'te BBC 1 kanalında yayınlandı, daha önce hiçbir prenses o kadar açık konuşmadığı için herkes şaşakaldı. 22,8 milyon kişi onu izlemişti.1995 yılında Kraliçe, Panorama röportajı izledikten sonra, Charles ve Diana'ya ayrılmamalarını söyledi. Başbakan da (John Major) ayrılmalarını istedi. 28 Ağustos 1996'da boşandılar. Kolay bir boşanma için Diana £17 milyon'u eski kocasından aldı ve hiç kimseye ne olduğunu anlatamadı. Diana'nın unvanı değiştirildi, artık HRH Galler Prensesi değil, sadece Diana, Galler Prensesi. Tekrar evlenseydi hala bir prenses olamayacaktı. Bir yılda oğullarıyla sadece iki ay geçirebildi, Diana'yı en çok üzen de bu oldu.Pakistanlı kalp cerrahı Hasnat Khan'a aşık oldu. Diana evlenirken onunla flört etmeye başladı ve iki sene beraber kaldılar. Fakat Hasnat'ın kültürü farklı olduğu için ilişki olmadı ve bu Diana'ya çok keder verdi. Hemen Dodi Al Fayed'le görüşmeye başladı.

800px-Alma_tunnel_Paris.jpg

Pont d'Alma tünelinin girişi.

1997 yılında Dodi Al Fayed'le birkaç tatile çıktı. Ağustos ayında Akdeniz'de Dodi'nin 'Jonikal' yatında kaldı. Çok paparazzi kovaladığı için Diana ve Dodi Paris'e dönmeye karar verdi. Dodi'nin babasının otelinde kalmak istediler. 31 Ağustos sabah saat on iki buçukta Dodi'nin apartmanına gitmek için otelden çıktılar. Otelin arkasından çıktılar fakat paparazzi onları bekliyordu. Giderken şoför (Henri Paul) yolu şaşırdı ve karanlık bir tünelde kaza yaptı. Henri Paul ve Dodi al Fayed olay yerinde hayatını kaybetti. Paparazziler fotoğrafları çekerken ambulans geliyordu. 2 saat doktorlar Diana'nın hayatını kurtarmaya çalıştı. Saat dörtte Prenses Diana yaşamını yitirdi. Sadece Diana'nın koruma görevlisi, Trevor Rees-Jones hayatta kaldı.

Haberi duyduğunda Prens Charles, Earl Spencer ve Diana'nın kız kardeşleri İngiltere'den hemen Diana'nın yanına gitti. O sabah da Diana'nın bedeni İngiltere'ye döndü. 6 gün resmi yas ilan edildi ve 6 Eylül 1997`de yapılan görkemli bir veda töreniyle Diana toprağa defnedildi. Ayrıca öldüğünde sarayın önüne yüzbinlerce not ve çiçek bırakıldı. Prens Harry bir not yazdı: "Mummy"(anneciğim) ve tabutuna bıraktı. 2.5 milyar kişi Diana'nın cenazesini izledi. İngiltere'de bütün kanallar cenazesini gösterdi.Bazı söylentilere göre Prenses Diana'nın ölümünün bir suikast olduğu düşünülmektedir.Ama bunu kanıtlayan bir delil ortaya çıkmamıştır.Tony Blair onu 'Halkın Prensesi' olarak adlandırdı. Diana halen daha unutulmayan efsanevi denebilecek bir kişiliktir. İngiltere'de gazetelerde her gün Diana'nın hakkında haber vardır. 1 Temmuz 2007'de Diana için bir konser düzenlenmiştir. Her yaz Diana'yı sevenler Althop Evine giderek Halkın Prensesi Diana'yı anarlar.Onun kıyafetleri ve kullanığı birçok eşya bu evdedir.Ayrıca evin bahçesindeki gölün ortasındaki adada da Diana'nın mezarı olduğundan birçok yerli ve yabancı turist Althop Evi'ni ziyaret etmektedir.
 
Top