30 Bin Kişi Sıfır Çekti

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Bu Yıl Son Kez Tek Basamaklı Yapılan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (ÖSS) Giren 1 Milyon 324 Bin 197 Adaydan, Sekizi Birinci Oldu, 196'sının Sınavı Geçersiz Sayıldı. 29 Bin 927 Aday, ÖSS'de Sıfır Puan Aldı. 253 Adayın da Kopya Çektiği Tespit Edildi.

ÖSS ve Yabancı Dil Sınavı’nda (YDS) bu yıl sekiz aday birinci oldu. 17 aday da dereceye girdi. Dereceye giren adayların 14’ü erkek, üçü ise kız. Derece yapan öğrencilerin sekizi İstanbul, ikisi İzmir, ikisi Kayseri, ikisi Adana, biri Bursa, biri Antalya ve biri de Aydın’dan çıktı. 165 ve üstünde puan alarak lisans programlarını tercih etme hakkı kazanan öğrenci sayısı da 713 bin 682 olarak belirlendi. Geçen yıl bu rakam yaklaşık 875 bindi.

Kızlar daha başarılı

Kız öğrencilerin yüzde 95.20’si, erkek öğrencilerin de yüzde 91’i önlisans ve açıköğretim programlarını tercih etmek için gereken 145 puan ve üstünü aldı. Kızların yüzde 85.93’ü, erkeklerin de yüzde 79.4’ü, lisans programlarına yerleşmek için gerekli olan 165 ve üstü puana ulaştı.

En başarılı Aydın

İllere göre başarı sırasında ilk sırada Aydın yer alırken, onu Nevşehir ve Kayseri izledi. Diğer iller ise şöyle sıralandı: “Karaman, Konya, Yalova, Mersin, Sivas, Malatya, Hatay.” En başarısız il sıralaması ise yine değişmedi: Ardahan, Hakkari ve Şırnak.
Tercihler 22 Temmuz’da

Adaylar, “2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu” nu başvuru merkezlerinden üç lira karşılığında alabilecekler. Kılavuza 16 Temmuz’dan itibaren ÖSYM’nin Internet sayfasından da erişilebilecek. Tercihler, 22 Temmuz- 3 Ağustos arasında Başvuru Merkezleri aracılığıyla ya da adaylar tarafından doğrudan Internet üzerinden gönderilecek. Tercih işlemlerinde adaylar ÖSYM’nin internet sitesinde yer alacak rehberlik hizmetlerinden yararlanabilecek. Yerleştirme sonuçları 15- 20 Ağustos tarihleri arasında açıklanabilecek.

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
o kadar sene bu kadarmı boş okunmuş dedirtiyor 120 soruda loto hesabı yapsalar bile bir tutma olasılığı 120de 1 ken :D Diğer taraftan meslek liselerinin öss deki ezikliğide azımsanmayacak derecede bende meslek lisesi çıkışlıyım ve sözel sayısal ilk öğretim derecesinde meslek liselerinde ama öss de ilköğretim derecesi 4 işlem çıkmaması basarı oranını etkiliyor tabi :)

e-PaCk

Forum Gururu
Türkiye her geçen sene kendi rekorunu kırıyor. Anlamadığım ne diye sabahın köründe kalkıp sınava gidiyorsunuz madem. Yatın zıbarın evinizde.