3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Dünya’da iki yüzyıldır kullanılmakta olan ve uzun ömürlü oluşu ve çok yönlü kullanılabilmesiyle benzersiz kabul edilen aynı zamanda basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreye uygun, sürdürülebilir ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletin önemine dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü olarak ilan etti.

Birleşmiş Milletler bu kararıyla sürdürülebilir kalkınmayı, hem çocuklar hem de gençler için beden eğitimi de dahil olmak üzere eğitimi güçlendirme aracı olarak; aynı zamanda kullanımı sağlıklı, hastalıkları önleyici, hoşgörü ve karşılıklı anlayış ve saygı sağlayan, toplumsal kapsamayı ve barış kültürünü destekleyen bisikletin önemine dikkat çekmek istiyor ve kullanımının artırılmasını teşvik ediyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu fiziksel ve ruhsal sağlığın güçlendirilmesi, refah ve toplumda bisiklete binme kültürünün gelişmesini destekleyecek ulusal ve yerel düzeylerde bisikletli etkinliklerin düzenlenmesini memnunlukla karşılıyor.

Neden bisiklet?

Çünkü bisiklet basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreye uygun bir sürdürülebilir ulaşım aracıdır.

Çünkü bisiklet bir kalkınma aracı olarak hizmet verebilir, eğitim, sağlık hizmetleri ve spora erişimi sağlar.

Çünkü bisiklet ve bisikleti kullanan arasındaki sinerji yaratıcılığı, toplumsal etkileşimi güçlendirir, bisikletli yerel çevresinde neler olduğunun anında farkına varır.

Çünkü bisiklet sürdürülebilir ulaşımın bir sembolüdür, sürdürülebilir tüketim ve üretim adına olumlu bir mesaj verir, ve iklim üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan ederek Üye Devletleri birbiriyle kesişen kalkınma stratejilerinde bisiklete özel önem vermeye, bisikleti uluslararası, bölgesel, ulusal ve yerel kalkınma politika ve programlarına dahil etmeye teşvik etmektedir.

BM Genel Kurulu aynı kararıyla Üye Devletleri yol güvenliğini iyileştirmeye, yaya ve bisikletlilerin güvenliğini sağlayacak önlemler alınması da dahil olmak üzere yol güvenliğini ulaşım altyapılarının planlama ve tasarlanması aşamalarına entegre etmeye teşvik etmektedir.