22 Edirne

LoSt_LoVe

Forum Onuru
İlin iklimi güneyden kuzeye doğru çıkıldıkça sertleşir; Ege Denizi'ne kıyısı olan güney kesiminde daha çok ılıman Akdeniz iklimi yaşanırken, il merkezinin de bulunduğu kuzey kesiminde sert kışlarıyla kendini gösteren karasal iklim hakimdir. 2010 TUIK verilerine göre ilimizde merkez ilceyle beraber 9 ilce, 15 belde ve 248 köy vardir.
1357'den beri düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turisti çeker. Cumhuriyet'in kuruluşu ile beraber Edirne'de eğitim kurumları da hızlı bir gelişme göstermiş, son yıllarda Edirne, eğitimde gelişmişlik düzeyi açısından Türkiye'nin önde gelen kentleri arasına girmiştir. Edirne'de okur-yazar oranı Cumhuriyet Dönemi boyunca Türkiye genelinin üzerinde olmuştur. Son yıllarda gerçekleştirilen kurslarla okur-yazarlık oranı %99'a ulaşmıştır.

Edirne Gece
edirne1.jpg

Edirne Şehitlik

edirne2.jpg

Edirne Şükrü Paşa Anıtı

edirne3.jpg

Edirne Selimiye Camisi

edirne4.jpg

Edirne Pehlivanlar

edirne5.jpg

[/COLOR]

Düzenleyen yönetici:

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Edirne Şimdiye kadar gezip gördüğüm yerlerin en güzeli.Temiz havası müthiş tarihi anlatılamaz yerleri gezip görülesi bir yer kısaca.Şükrü paşa anıtını selimiye camisini şehitliğini muhakkak görmelisiniz.Hele o şükrü paşayı görünce şok geçiriceksiniz.Bu kadarcık yerdenmi kurtardılar burayı diye.Öyle bir atmosferi varki anlatılamaz.

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Boşuna Osmanlı serhat şehir dememiş Edirne için.Benim de görmeyi istediğim yerlerin başnda geliyor.Sayende küçük bir Edirne turu yapmış gibi oldum.

Gizemli Cadi

Forum Gururu
Oğlumun doktorunun orda olması sebebiyle her ay gittiğimiz bir şehir ...Mükemmmel etkileyici bir yanı var..insanı büyülüyor adeta...Giden arkadaşlara kervansarayı kapalı çarşıyı ve EDİRNE CİĞERİNİ tavsiye ediyorum....Gerçekten Harika ....

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
edirne8.jpg

Beylerbeyi Cami Mezarlığı

edirne9.jpg

Musevi Havrası

edirne10.jpg

Esveti Yorgi Kilisesi

edirne11.jpg

Peykler Medresesi

Düzenleyen yönetici: