• Merhaba Ziyaretçi.
  "İlkbahar ve Doğa" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

CANISIKILANADAM

Özel Üye
Özel üye
Farklıyım.
Farkında mısın?
Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır.
Gerçek dostlar kromozom saymaz.
Dünya farklılıklarla daha güzel.

Tıpkı sizin gibiyiz.

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak ilan edilmesinin ardından Down Sendromu Günü kutlanıyor. 21 Mart tarihinin seçilmesindeki en önemli neden ise down sendromlu bireylerde 21'inci kromozomun 3 tane olmasını simgeliyor.

7 KROMOZOM NASIL OLUR?​

İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23 tanesi anneden, 23 tanesi ise babadan gelmektedir. Down sendromunda 21. kromozom 2 değil 3 adet olmaktadır (Bu sebepten dolayı Down sendromu Trisomy 21 diye de bilinmektedir). Bunun sonucu olarak toplam kromozom sayısı 46 değil 47 olmaktadır.

Down Sendromlular Günü kutlama mesajları

down-sendromu.jpg
 • Dünya farklılıklarla güzel. Down Sendromu Farkındalık Günü kutlu olsun.

 • Evet bizler farklıyız. Ama sizin düşündüğünüz gibi değil. Farklıyız çünkü yargılamayız. Farklıyız çünkü içimizde kötülük yoktur. Bu yüzden ben down sendromumla gurur duyuyorum.

 • Benim sevgim dünyaya yeter. Farklıyım. Farkında mısın?

 • Gerçek dostlar kromozom saymaz. Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır.

 • Benzerliklerimizin farkında mısın?

 • Sıradan olmak ile muhteşem olmak arasındaki fark sadece küçük fazladan bir kromozom.

 • Down Sendromlu çocukların insani değerleri yüksektir, yalan nedir bilmezler, yürekleri sevgi doludur ve sevgileri karşılıksızdır.

 • Down sendromu bir hastalık değildir. Size bulaşmaz. Korkmayın

 • Sizlerden biriyim. Dost canlısıyım, eğlenmeyi severim, birazcık inatçıyım.

 • Tıpkı sizin gibiyiz +1 farkla...
 

yesim434

CerezForum'un Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
V.I.P

S9u5pJC.jpg

DOWN SENDROMU ÜÇE AYRILIYOR​

Trizomi 21: Bütün hücreler ekstra bir 21. kromozama sahiptir. Down sendromlu insanların % 94’ü bu gruptadır.
Translokasyon: Ekstra 21. kromozom başka bir kromozoma bağlanır. Down sendromlu insanların %4’ü bu gruptadır.
Mozaik: Hücrelerin bir kısmı ekstra bir 21. Kromozama sahiptir. Down sendromlu insanların % 2’si bu gruptadır.

DOWN SENDROMLULARIN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ NEDİR?​

Down Sendromlular’da görülen bazı fiziksel özellikler; Çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olmasıdır. Bu özelliklerin hepsi veya birkaçı görülebilir.

Down Sendromlu bebekler istisnalar olmakla beraber yaşıtlarından daha yavaş büyürler. Zihinsel gelişimleri geriden gelmektedir. Bu gerilik, yaş büyüdükçe daha belirgin olarak gözükmekte, ama uygun eğitim programları ile Down Sendromlu çocuklar da pek çok başarıya imza atmakta ve toplum hayatı içinde anlamlı hayatlar kurabilmektedirler. Burada düzenli ve disiplinli bir eğitim programı ve bol tekrar en önemli faktördür.

Down Sendromlu bireyler genel olarak yaşıtlarından daha kısa boylu olurlar ve metabolizmalarının yavaş çalışması nedeni ile doğru beslenme alışkanlığı edinmezlerse ileri yaşlarda kilo problemi yaşayabilirler.

Down sendromu gebelik sırasında ya da doğumda tanımlanabilen bir rahatsızlıktır. Down sendromuna her 800 ile 1000 doğumda 1 oranında rastlanır; istatistikler anne yaşının artışıyla bu oranın yükseldiğini göstermiştir, diğer etkenlerin payı küçüktür.

DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ’NÜN ÖNEMİ NEDİR?​

Birleşmiş Milletler’in, 10 Kasım 2011 kararıyla 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanımasının ardından dünya genelinde çeşitli etkinlikler farkındalık yaratıyor. Dünya genelinde down sendromluların huzur ve refahı için çalışmalar yapılıyor.

21 Mart’ta kutlanmasının ise ayrı bir sebebi var. 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor. Bu yüzden Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü 21 Mart’ta kutlanıyor. Dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığı taşıyor.
 
Top