2023’te iPhone’unuza Gelecek 5 Yeni iOS 16 Özelliği

iOS 16 ya gelecek özellikler,Apple, yakın zamanda birçok yeni özellikle birlikte iOS 16.2’yi piyasaya sürdü . Şimdi dikkatler 2023’te iPhone’a gelecek ek özelliklere çevrildi.

iOS 16 Özelliği​

Apple’ın daha önce piyasaya sürmeyi veya genişletmeyi vaat ettiği, Apple Pay Later finansman seçeneği ve Daily Cash üzerinden faiz kazanmak için Apple Card tasarruf hesabı gibi beş iPhone özelliğini özetledik. Aşağıda listelenen özelliklerden en az biri iOS 16.3’ün bir parçası olurken, bazıları iOS 16.4 veya sonrasına kadar başlamayabilir.

Daha Fazla Ülkede Gelişmiş Veri Koruması​

ios 16 özelliği
Apple yakın zamanda uçtan uca şifrelemeyi, etkinleştirildiğinde iCloud Yedeklemeleri, Fotoğraflar, Notlar, Anımsatıcılar, Sesli Notlar ve daha fazlası dahil olmak üzere iCloud’un birçok ek alanına genişleten isteğe bağlı bir Gelişmiş Veri Koruma özelliğini tanıttı. Özellik, iOS 16.2, macOS 13.1 ve diğer yeni yazılım güncellemelerinde yalnızca ABD kullanıcıları için etkinleştirildi ve Apple’a göre 2023’ün başlarında dünyanın geri kalanına yayılmaya başlayacak.

Gelişmiş Veri Korumanın ek ülkelerde tam olarak ne zaman kullanıma sunulacağı belli değil, ancak 2023’ün başlarındaki zaman aralığı göz önüne alındığında, özelliğin iOS 16.3 veya iOS 16.4 gibi gelecek betalarda etkinleştirilmesi olası.

Apple Daha Sonra Öde​

apple daha sonra öde
Haziran ayında WWDC 2022’de duyurulan Apple Pay Later, ABD’deki uygun müşterilerin satın alma işlemini faiz veya ücret ödemeden altı hafta boyunca dört eşit ödemeye bölmesine olanak tanıyan bir finansman özelliğidir. Bu özellik Wallet uygulamasında yerleşik olacak ve çevrimiçi olarak ve iPhone ve iPad’deki uygulamalarda satın alınabilecek.

Apple, özelliğin ABD’deki uygun adaylar için gelecekteki bir yazılım güncellemesinde geleceğini ve tüm eyaletlerde bulunmayabileceğini söylüyor. Apple Pay Later, iOS 16.2’de mevcut değildir ve iOS 16.3’ün ilk beta sürümünde mevcut değildir. Bloomberg’den Mark Gurman, özelliğin gelecek yıl iOS 16.4’e kadar başlamayabileceğini öne sürdü .

Apple Kimliği için Güvenlik Anahtarları​

apple kimliği için güvenlik anahtarları
iOS 16.3, Apple’ın 2023’ün başlarında dünya çapında kullanıma sunulacağını söylediği yeni bir Apple Kimliği için Güvenlik Anahtarları özelliğini etkinleştiriyor. Bu özellik, kullanıcılara hesaplarını daha fazla korumak için donanım güvenlik anahtarlarını kullanma seçeneği sunuyor. Bu özelliği etkinleştiren kullanıcılar için Güvenlik Anahtarları, iki faktörden biri olarak başka bir Apple aygıtından bir doğrulama kodu yerine bir donanım güvenlik anahtarı gerektirerek Apple’ın iki faktörlü kimlik doğrulamasını güçlendirir.

Apple, kendi donanım güvenlik anahtarlarını yayınlamayı planlamıyor. Bu özellik, Yubico gibi markalardan temin edilebilen üçüncü taraf güvenlik anahtarlarına dayanacaktır.

Apple Kart Birikim Hesabı​

apple kart birikim hesabı
Ekim ayında Apple, Apple Card kullanıcılarının yakında Goldman Sachs’tan yeni bir yüksek getirili tasarruf hesabı açabileceklerini ve Günlük Nakit geri ödeme ödüllerini hiçbir ücret, minimum para yatırma ve minimum bakiye gereksinimi olmadan otomatik olarak bu hesaba yatırabileceklerini duyurdu. . Hesap, iPhone’daki Cüzdan uygulaması aracılığıyla yönetilecektir.

Hesap oluşturulduktan sonra, o noktadan itibaren alınan tüm Günlük Nakit, bir kullanıcı Apple Nakit bakiyesine Günlük Nakit eklemeye devam etmeyi seçmediği sürece otomatik olarak hesaba yatırılır ve faiz kazanmaya başlar. Apple Card, Apple Pay ile yapılan alışverişlerde %2-3, fiziksel kartla yapılan alışverişlerde ise %1 Günlük Nakit sağlar.

Tasarruf hesabı, iOS 16.1 Sürüm Adayı için sürüm notlarında listelendi , ancak bu güncellemeyle piyasaya sürülmedi. iOS 16.3’ün ilk beta sürümünden itibaren hala mevcut değil, bu nedenle ne zaman kullanıma sunulacağı belli değil.

Daha Fazla Ülkede Uydu Üzerinden Apple Acil SOS​

daha fazla ülkede uydu üzerinden acil sos
Apple geçtiğimiz günlerde iPhone 14‘ün hayat kurtaran Uydu üzerinden Acil SOS özelliğinin gelecek yıl ek ülkelerde destekleneceğini duyurdu . Ancak Apple, özelliğin bir sonraki ülkeye genişleyeceği ülkelerin bir listesini sağlamadı.


Uydu üzerinden Acil SOS, ilk olarak ABD ve Kanada’da Kasım ayında kullanıma sunuldu ve iOS 16.1 veya üstünü çalıştıran bir iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro veya iPhone 14 Pro Max gerektiriyor. Hizmet bu ayın başlarında Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta kullanıma sunuldu ve bazı yerel acil servis numaraları için iOS 16.2 gerekli. Hizmet, bir iPhone 14 modelinin etkinleştirilmesinden itibaren iki yıl boyunca ücretsizdir.


Bu özellik, iPhone 14 kullanıcılarının hücresel ve Wi-Fi kapsama alanı dışındayken acil servislere uydu aracılığıyla metin mesajları göndermelerine olanak tanır.

alinti
 
Top