• Merhaba Ziyaretçi.
    "Karantina" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

2019 Yılında Dünyanın En Pahalı Şehirleri Açıklandı

AybüKe

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
2019 yılında dünyanın en pahalı şehirleri belli olurken, listede 48 basamak birden gerileyen İstanbul, dolar bazında en çok alım gücü kaybeden şehirler arasında da başı çekti.


2019 yılında dünyanın en pahalı şehirleri açıklandı. 30 yıldır hazırlanan listelerde ilk defa Hong Kong, Singapur ve Paris üçlüsü zirveyi paylaştı. Bu üç şehrin hemen arkasından ise Zürih ve Cenevre geldi.
Listenin ilk on sırasını tamamlayan diğer şehirler ise Osaka, Seul, Kopenhag, New York, Tel Aviv ve Los Angeles oldu. Listede dört Avrupa şehrinin olması dikkat çekti.

Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan listeye göre en ucuz şehirler arasında da Caracas, Şam, Taşkent, Almatı, Bangalore, Karaçi, Lagos, Buenos Aires, Chennai ve Yeni Delhi yer alıyor.Raporda İstanbul, en çok ucuzlayan şehirler arasında yer alıyor. Bunun sebebi ise enflasyon, devalüasyonlar, ekonomik kargaşa ve kur zayıflığı olarak öne çıkıyor. Arjantin, Venezuela ve Türkiye gibi ülkelerin bu sıkıntıların tamamını yaşadığı belirtilirken keskin düşüş de bu duruma bağlandı.

Raporda ayrıca ABD’nin parasal sıkılaştırma politikası ve dolar nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin sıkıntı yaşadığı belirtilirken, "Dış dengesizlikler, siyasi istikrarsızlık ve yanlış politik hamleler gibi faktörlerin birleşimi, Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerde tam kapsamlı döviz krizlerine yol açtı" denildi.
 
Top