2017'de Üretimi Sonlanacak Otomobiller

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Yeni model yılında Toyota Supra, Honda Civic Type R ve diğer birçok heyecan verici otomobilin geleceğini biliyoruz. Ancak tıpkı 2016'daki gibi yeni ürünler gelirken bazıları da sessizce ortadan kaybolacak.

17 otomobil, yeni model yılında kullanıcılarıyla buluşmayacak.

İşte 2017'de üretimi duracak otomobil modellerinden bazıları...


72645BMW Z4'ün ilk üretiminin üzerinden tam 13 yıl geçti. Z3'ün yerini alan modelde tamamen yeni bir platform, daha modern bir tasarım ve 335 bg'lik V6 motor gibi heyecan verici özellikler yer alıyordu. Ne yazık ki Z4'ün üretimi sonlanıyor ve Toyota ile birlikte geliştirilen yeni model bu otomobilin sonsuza kadar yok olmasına neden olacak.

Volkswagen Eos'un üretimden kalkması için çok şey söylenemez. Volkswagen'in en az satan modeli, dokuz yıllık üretimden sonra bantlara veda edecek. Üretim 2015'te sonlanmış olsa da az sayıda 2016 model satın alınabiliyordu ve satışlar Mayıs ayına kadar devam etmişti. Gelecek yıl Eos göremeyeceğiz.

Lincoln Motor Company yeniden oluşmaya çalışıyor. Yeni Continental'in başarılı tanıtımından sonra firma daha az popüler modellerin üretimini bitirmeye odaklandı. Bu da MKS'nin ortadan kalkacağı anlamına geliyor.

Land Rover'ın Discovery 4'ü sonlandırması akıllı bir karar. Her ne kadar son derece başarılı olsa da kendinden daha lüks olan Range Rover modellerinin başarısına erişemedi. Yeni Discovery'nin birkaç ay önce tanıtılmasından sonra Disco hem teknoloji hem de tasarım olarak geride kalmış olacak. Ancak bu aracın özlenmeyeceği anlamına gelmiyor.

Jeep'in Patriot modeliyle yollarını ayırma zamanı geldi. Kötü işçilik kalitesi ve yavaş giden satışlar,10 yıllık Compass ile birlikte Patriot, Jeep'in zayıf halkalarındandı.

Equus'a benzer şekilde Hyundai Genesis bir şekilde kendine yeni bir hayat buluyor. Eski Hyundai Genesis sedan artık Genesis G80 olarak satılıyor ve Genesis Coupe'nin ne olacağı henüz kesinleşmedi. Bu modelin de benzer şekilde yeniden ele alınacağını düşünüyoruz.

2010'da tanıtılan CR-Z için yakışıklı hatchback tasarımı ve manuel şanzımanı yeterli değildi. Güçsüz, hibrit, 1.5 litrelik motoru sadece 122 HP güç üretiyordu ve ortalama tüketimi 5.0 lt/100 km'ydi. Belki de Honda'nın bu otomobili ilk baştan itibaren supercharger desteğiyle satması gerekiyordu.

Chrysler 200 hiçbir zaman CEO Sergio Marchionne'nin umduğu gibi bir etki yaratmadı. Elbette firma 2015'te 178000 adet satmayı başardı ama bu bile bekledikleri kadar yüksek değildi. Ardından şanzımandaki arıza nedeniyle ortaya çıkan geri çağırma durumu, Chrysler'in 200 modelini hayatta tutma umutlarını yok etti. 2017'de satışlar sınırlı sayıda devam edecek ama üretim Aralık ayında resmi olarak sona eriyor.

75.000 dolar değerinde lüks, hibrit, 181 HP gücünde bir coupe'nin satmayacağını kim bilebilirdi ki? Chevrolet Volt üzerine geliştirilen ELR modelinden 2014 ve 2015 yıllarında 1400 adet satıldı. Cadillac aracı daha arzu edilir hale getirmek için fiyatı 10000 dolar indirdi ve gücü biraz arttırdı, bu sayede satışlar biraz daha yükseldi. Ancak artık çok geçti ve ELR'nin üretimi 2016'nın Şubat ayında sona erdi.

Cadillac SRX modeli yerine XT5 geliyor. Cadillac'ın orta sınıf lüks SUV modeli 13 yıllık hayatında CTS ve ATS gibi kendinden daha yeni araçlardan daha çok sattı, 2015'te 68.000 adetlik satışa ulaştı. Olan biteni göz önünde bulundurduğunuzda oldukça etkileyici.
 
Top