• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

2014 de Özel Okullar Nasıl Öğrenci Alacak?

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Yapısal değişikliklerden biri olan özel okullarda konusundaki durum, okul türlerinin azaltılması çalışmaları kapsamında Anadolu öğretmen liselerinin; sosyal bilimler, fen ve anadolu liselerine dönüştürülmesi. Özel okulların burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirme işlemleri de Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında yapılacak. Daha önceki yıllarda resmi okullardan özel okullara yönelik geçişler yerleştirme işlemlerinin uzun zaman almasına ve boş kontenjanların oluşmasına neden oluyordu. Bu sistemde yedek yerleştirme olmaksızın tek seferde yerleştirme işlemleri yapılacağından özel okulları tercih eden öğrencilerimizin bu sistem aracılığıyla istedikleri okullara yerleştirilmeleri sağlanacak. Özel okullar tam burslu olarak alacakları öğrencileri Türkiye çapında puan üstünlüğüne göre yüzde 5'lik dilim içerisinden alacak. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye geneli yüzde 5'lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar ise tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il çapındaki yüzde 5'lik dilimden doldurabilecekler. Özel okulların burslu kontenjanlarına yerleşecek öğrencilerimizin eğitim, yemek ve ulaşım ücretleri tam bursluluk kapsamında olacak. Özel okullar burslu aldıkları öğrencilerin bursluluklarını; başarısızlık, sınıf tekrarı gibi hiçbir ek şart ve yükümlülük aramadan eğitim-öğretim süresi boyunca devam ettirecekler